Brod “SS Oceanic” na plovidbi između Somalije i Jemena izbjegao je pretprošle noći sudbinu kakvu su doživjeli brodovi koje su napali somalski gusari.
Zahvaljujući iskustvu riječkog kapetana Teodora Čandrlića i spremnosti posade, brod je ploveći u cik-cak liniji i koristeći šmrkove, odbio pet pirata koji su se pokušali popeti na brod na krmenom dijelu. Napad se dogodio oko ponoći, a uljezi su koristili kalašnjikove i dvije protutenkovske granate.
Vjerojatno im nije bio cilj uništiti brod i napasti posadu, jer nisu ciljali u tom smjeru. Nakon što je “SS Oceanic” izbjegao napad, stigla mu je poruka NATO-ova ratnog broda da su gusari neutralizirani.
Problem piratstva u somalskom bazenu i zapadnom dijelu Indijskog oceana nedavno je prokomentirao admiral Mark P. Fitzgerald, zapovjednik američke mornarice u Europi i Africi.
Priznao je nemoć ratnih brodova i preporučio da sva plovila, uključujući i trgovačke brodove na tom pravcu, budu naoružana, jer samo vojno rješenje neće donijeti rezultate. Dnevno 30 do 40 brodova nadgleda aktivnosti pirata, a problem je naizgled nerješiv jer, i kada napadači budu uhićeni, nitko ne zna što treba učiniti s njima.
Međunarodna zajednica još nije odgovorila na pitanje kako ih privesti pred lice pravde. Prema ocjenama poznavatelja situacije, napadi će se događati sve dok vlada u Mogadishu ne bude dovoljno stabilna da bi se mogla suočiti s problemima unutar granica svoje države.
Očito je da se mora promijeniti nešto na kopnu da bi se zaveo mir na moru. Nevjerojatan broj mladih, siromašnih i bez nade upušta se u piratstvo, uvjeren u mali rizik. Američki stručnjaci preporučuju da se slijedi trag plijena iz uspješnih piratskih operacija i na taj način pronađu financijeri i posrednici u tom poslu.
SlobodnaDalmacija.hr