RIJEKA Obilježavanju stote godišnjice potonuća »Titanica« pridružio se i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja u kojemu je sinoć otvorena izložba »Titanic – Carpathia« autora Nikše Mendeša i Slobodana Novkovića. Izložba u čijem su središtu hrvatski pomorci i iseljenici na brodovima »Titanic« i »Carpathia« privukla je veliki broj Riječana. U ime Pomorskog muzeja obratila se Margita Cvijetinović Starac, a zatim je na ono što je prethodilo izložbi ukazao Nikša Mendeš.
– Prije desetak godina upoznao sam Slobodana Novkovića koji je stigao u naš muzej i raspitivao se o mogućnosti da li u Rijeci postoji neki podatak ili eksponat koji je povezan s »Titanicom« i »Carpathijom«. Bio je zapanjen spoznajom da se tu nalazi prsluk za spašavanje s »Titanica«. Nakon toga krenula su značajnija istraživanja o pomorcima i putnicima iz hrvatskih krajeva. Izložba je podijeljena u nekoliko cjelina. Prva donosi kratku povijest riječke luke u 19. i na prijelazu stoljeća, druga povijesnu građu o »Titanicu« i »Carpathiji« te opis same nesreće, a na izložbi su predstavljena i osobna iskustva hrvatskih putnika i članova posade obaju brodova – osvrnuo se Mendeš.
Na izložbi je prvi put predstavljena građa koja daje cjelovit uvid u događanja koja su prethodila, ali i uslijedila nakon potonuća »Titanica« tragičnog 15. travnja 1912. godine. Izloženi su predmeti, dokumenti, razglednice, knjige o »Titanicu«, a u jednoj vitrini i prsluk za spašavanje s »Titanica«, jedini koji se čuva na tlu Europe. Dizajn postava izložbe potpisuje Vesna Rožman.
Najpoznatiji hrvatski titanikolog Slobodan Novković govorio je o svom dugogodišnjem bavljenju »Titanicom« i »Carpathijom« – brodovima s kojima živi skoro svaki dan. Novković je na kraju istaknuo da se ovom izložbom i drugim događanjima u Rijeci »Carpathia« na neki način nakon sto godina »vratila« kući.
Uz izložbu »Titanic – Carpathia« postavljena je i izložba dječjih radova istoga naziva čiji su autori predškolci dječjih vrtića »Mirta« i »Pčelice«. U Mramornoj dvorani muzeja održano je izlaganje studenata Medicinskog i Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, koje je glazbom upotpunila studentska skupina »Asklepiju i Orpheu u čast«. Postavljena je i izložba slika Claudija Franka, a nastupila je i violinistica Tea Grubišić. Mogla se čuti i klasična glazba koja je izvođena na »Titanicu«. Izložba je otvorena do 15. prosinca.
Izložba na Pomorskom fakultetu
»Titanic-Carpathia… 100 godina poslije« naziv je izložbe otvorene u Velikoj vijećnici Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Prema riječima dekana prof. dr. Serđa Kosa Pomorski fakultet odlučio se na organizaciju izložbe kako bi s posebnim pijetetom obilježili stotu obljetnicu tragičnog potonuća broda »Titanic«, ali jednako tako i s ponosom se prisjetili herojskih spasilačkih napora broda »Carpathia«, među čijom je posadom bilo i 76 pomoraca iz ovog kraja.
– Izložba nudi stručnu analizu potonuća »Titanica« s nautičkog, brodostrojarskog i aspekta pomorskih komunikacija, a posebno se osvrćemo i na brod »Carpathia«, koji je plovio na redovitoj liniji između Rijeke i Dubrovnika. Herojski podvig posade »Carpathije« može služiti na ponos Rijeci i čitavoj Hrvatskoj, jer akciju spašavanja izveli su tako vješto i stručno da se i danas može nalaziti u udžbenicima, kaže dekan Kos.
Autor izložbe prof. dr. Robert Mohović napominje kako izložba daje detaljnu komparativnu analizu »Titanica« i današnjih brodova iste namjene i veličine, a jedan od postera namijenjen je osvjetljavanju brojnih mitova i zabluda, kao što je pogrešno vjerovanje da je kapetan »Titanica« želio osvojiti plavu vrpcu za najbrži prelazak Atlantika. Izložbu je otvorio Slobodan Novković, koji već trideset godina istražuje ovu temu, a skup su pozdravili rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Pero Lučin i predsjednica Gradskog vijeća Dorotea Pešić Bukovac.
novine.novilist.hr