O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Array

Oko 1.800 putnika s kruzera stiže u Rijeku

Dok oko 500 gostiju odlazi autobusima na organizirane izlete, većina putnika odlučila je ostati i upoznati grad, u kojem im je spremna dobrodošlica.
RIJEKA Oko 1.800 putnika i 710 članova posade plovi na kruzeru Oriana koji u četvrtak ujutro stiže u Rijeku. Brod će se usidriti izvan putničke luke, na udaljenosti od 2 kilometra, jer mu je gaz oko 8 i pol metara, dok je dubina uz lukobran oko 7 metara. Putnike će se, stoga, šatlovima iskrcati na kopno i to na području Porto Baroša. Manji dio, oko 500 njih odlazi na izlete, koje im organizira agencija Elite iz Dubrovnika, dok većina putnika, njih više od 1.200 ostaje u gradu. Rijeka bi tako prekosutra konačno trebala okusiti što znači živost koju donose putnici s kruzera, a što već jako dobro znaju u nekim drugim hrvatskim gradovima – lukama, prije svega u Dubrovniku. Kruzer Oriana u vlasništvu je kompanije P&O Cruises, na 16-dnevni put je krenuo 10. travnja iz Southamptona u Velikoj Britaniji. Do sada je uz ostalo prošao Malagu i Krf, danas je u Dubrovniku, da bi sutra obišao Veneciju i u četvrtak uplovio u Rijeku.

Doček otvorenih ruku

Za goste iz Velike Britanije u Rijeci će se organizirati poseban doček i to u suradnji Turističkih zajednica Kvarnera i Rijeke. Uz ostalo, turiste će dočekti štandovi s autohtonom ponudom Kvarnera, po dva iz svake subregije, pa će među njima biti i riječki predstavnici. U Maloj galeriji tako se već naveliko pripremaju. Vladmir Bruketa najavio je da će gostima »s otoka« ponuditi riječke morčiće, motive Karoline Riječke i brojne druge, već etablirane riječke suvenire.
– Predstavit ćemo Rijeku s tipičnim riječkim motivima. Mislim da dolazak kruzera treba pozdraviti, dapače drago mi je da se nešto događa. Goste dočekujemo otvorenih ruku i nadam se da će ih biti još. Stoga treba napraviti sve da ti brodovi počnu češće dolaziti u naš grad, rekao je Bruketa te dodao kako će Mala galerija raditi cijeli dan, kao i da je Užarska ulica uređena i konačno spremna primiti goste.
Primorsko-goranske delicije gosti s kruzera moći će kušati i na štandu Poljoprivredne zadruge Zeleno i plavo čiji je upravitelj Ronald Milanja najavio ponudu delicija iz cijele županije.
– Spremni smo dočekati turiste i ostajemo u nadi da ovo neće biti jedini brod ove godine, zaključio je Milanja.

Letak s informacijama

U zlatarni Grabušić, u kojoj izrađuju poznate Riječke žličice i Torpedo olovku, pak nisu ni znali da kruzer dolazi.
– Ovo mi je prvi glas. Doista nisam znao da kruzer dolazi. Iako, jedan kruzer ne znači puno, ni umjetno disanje turizmu. Mi ne možemo preživjeti, jedino izvoz nam je spas. Prije koju godinu, kada su ovdje bili usidreni američki vojni brodovi, grupe su stalno ovuda prolazile, međutim, nitko ništa nije kupio. Tako da ni od ovog kruzera ne očekujem mnogo, rekao je Tonči Grabušić.
Za dolazak Oriane nisu znali ni u nekim konobama na riječkoj tržnici, inače jednom od obaveznih punktova obilaska turista. Ipak, kažu da su uvijek spremni na dolazak gostiju.
U TZ Rijeka za goste su pripremili poseban letak s informacijama o samom gradu, lokacijama pojedinih zanenitosti i slično, a poslana je obavijest drugim institucijama poput muzeja i crkvi kako bi taj dan sve bilo otvoreno za više od tisuću turista koji će šetati gradom.
Najavili su i prigodan program u popodnevnim satima, prije samog isplovljavanja. Odlazak ovog prvog velikog, reklo bi se testnog kruzera, najavljen je za 16 sati kada kreće dalje prema Crnoj Gori, odnosno Kotoru.
Razgled Trsata, Opatije, Vrbnika…

Dio putnika s Oriane autobusnima će otići na izlete tako da će se konačno testirati mogućnost izlaska tolikog broja autobusa u vrlo kratkom vremenskom razmaku iz lučkog područja. U Elite travelu smo doznali kako će se angažirati oko 15 autobusa koji će 500-tinjak putnika odvesti na druge destinacije. Najpopularniji izlet je onaj u Opatiju na koji ide oko 200 putnika. Osim toga dva autobusa će ići u razgled Trsata, dio njih ide na Krk u Vrbnik, dio u Gorski kotar, a organiziran im je i izlet u Hum, Poreč i Rovinj.

Jedna lasta ne čini proljeće

Da jedna lasta ne čini proljeće potvrđuju podaci o ticanjima kruzera u drugim lukama na Jadranu. Dubrovnik će ove godine imati čak 653 ticanja brodova na kružnim putovanjima te se očekuje oko 1,1 milijun putnika. Prva dva broda pred drevne zidine stigla su krajem ožujka. Riječ je o Costi Voyager i MSC Magnifici koja će u dubrovačku luku uplovljavati svaki tjedan do 1. lipnja kada odlazi u Sjevernu Europu, a na njeno mjesto dolazi novi brod MSC-a, MSC Divina koja je 40 metara duža te prima 900 putnika više. Početkom travnja kruzing sezonu otvorio je i Split u koji je uplovio kruzer MSC Musica s više od 3.000 putnika i oko 950 članova posade. U ovom gradu ove godine očekuju 272 kruzera s rekordnih 200.000 turista. Protekle subote sezonu su otvorili i Zadar te Pula. Zadar bi ove godine trebao imati 55 ticanja kruzera, što je gotovo upola manje nego lani kada ih je bilo stotinjak. Ipak, radi se o većim brodovima pa bi se broj putnika mogao približiti lanjskim brojkama. U pulski akvatorij će pak uploviti nešto više od 30 kruzera, s time da se očekuje 10 posto veći promet.

novine.novilist.hr

Dok oko 500 gostiju odlazi autobusima na organizirane izlete, većina putnika odlučila je ostati i upoznati grad, u kojem im je spremna dobrodošlica.
RIJEKA Oko 1.800 putnika i 710 članova posade plovi na kruzeru Oriana koji u četvrtak ujutro stiže u Rijeku. Brod će se usidriti izvan putničke luke, na udaljenosti od 2 kilometra, jer mu je gaz oko 8 i pol metara, dok je dubina uz lukobran oko 7 metara. Putnike će se, stoga, šatlovima iskrcati na kopno i to na području Porto Baroša. Manji dio, oko 500 njih odlazi na izlete, koje im organizira agencija Elite iz Dubrovnika, dok većina putnika, njih više od 1.200 ostaje u gradu. Rijeka bi tako prekosutra konačno trebala okusiti što znači živost koju donose putnici s kruzera, a što već jako dobro znaju u nekim drugim hrvatskim gradovima – lukama, prije svega u Dubrovniku. Kruzer Oriana u vlasništvu je kompanije P&O Cruises, na 16-dnevni put je krenuo 10. travnja iz Southamptona u Velikoj Britaniji. Do sada je uz ostalo prošao Malagu i Krf, danas je u Dubrovniku, da bi sutra obišao Veneciju i u četvrtak uplovio u Rijeku.

Doček otvorenih ruku

Za goste iz Velike Britanije u Rijeci će se organizirati poseban doček i to u suradnji Turističkih zajednica Kvarnera i Rijeke. Uz ostalo, turiste će dočekti štandovi s autohtonom ponudom Kvarnera, po dva iz svake subregije, pa će među njima biti i riječki predstavnici. U Maloj galeriji tako se već naveliko pripremaju. Vladmir Bruketa najavio je da će gostima »s otoka« ponuditi riječke morčiće, motive Karoline Riječke i brojne druge, već etablirane riječke suvenire.
– Predstavit ćemo Rijeku s tipičnim riječkim motivima. Mislim da dolazak kruzera treba pozdraviti, dapače drago mi je da se nešto događa. Goste dočekujemo otvorenih ruku i nadam se da će ih biti još. Stoga treba napraviti sve da ti brodovi počnu češće dolaziti u naš grad, rekao je Bruketa te dodao kako će Mala galerija raditi cijeli dan, kao i da je Užarska ulica uređena i konačno spremna primiti goste.
Primorsko-goranske delicije gosti s kruzera moći će kušati i na štandu Poljoprivredne zadruge Zeleno i plavo čiji je upravitelj Ronald Milanja najavio ponudu delicija iz cijele županije.
– Spremni smo dočekati turiste i ostajemo u nadi da ovo neće biti jedini brod ove godine, zaključio je Milanja.

Letak s informacijama

U zlatarni Grabušić, u kojoj izrađuju poznate Riječke žličice i Torpedo olovku, pak nisu ni znali da kruzer dolazi.
– Ovo mi je prvi glas. Doista nisam znao da kruzer dolazi. Iako, jedan kruzer ne znači puno, ni umjetno disanje turizmu. Mi ne možemo preživjeti, jedino izvoz nam je spas. Prije koju godinu, kada su ovdje bili usidreni američki vojni brodovi, grupe su stalno ovuda prolazile, međutim, nitko ništa nije kupio. Tako da ni od ovog kruzera ne očekujem mnogo, rekao je Tonči Grabušić.
Za dolazak Oriane nisu znali ni u nekim konobama na riječkoj tržnici, inače jednom od obaveznih punktova obilaska turista. Ipak, kažu da su uvijek spremni na dolazak gostiju.
U TZ Rijeka za goste su pripremili poseban letak s informacijama o samom gradu, lokacijama pojedinih zanenitosti i slično, a poslana je obavijest drugim institucijama poput muzeja i crkvi kako bi taj dan sve bilo otvoreno za više od tisuću turista koji će šetati gradom.
Najavili su i prigodan program u popodnevnim satima, prije samog isplovljavanja. Odlazak ovog prvog velikog, reklo bi se testnog kruzera, najavljen je za 16 sati kada kreće dalje prema Crnoj Gori, odnosno Kotoru.
Razgled Trsata, Opatije, Vrbnika…

Dio putnika s Oriane autobusnima će otići na izlete tako da će se konačno testirati mogućnost izlaska tolikog broja autobusa u vrlo kratkom vremenskom razmaku iz lučkog područja. U Elite travelu smo doznali kako će se angažirati oko 15 autobusa koji će 500-tinjak putnika odvesti na druge destinacije. Najpopularniji izlet je onaj u Opatiju na koji ide oko 200 putnika. Osim toga dva autobusa će ići u razgled Trsata, dio njih ide na Krk u Vrbnik, dio u Gorski kotar, a organiziran im je i izlet u Hum, Poreč i Rovinj.

Jedna lasta ne čini proljeće

Da jedna lasta ne čini proljeće potvrđuju podaci o ticanjima kruzera u drugim lukama na Jadranu. Dubrovnik će ove godine imati čak 653 ticanja brodova na kružnim putovanjima te se očekuje oko 1,1 milijun putnika. Prva dva broda pred drevne zidine stigla su krajem ožujka. Riječ je o Costi Voyager i MSC Magnifici koja će u dubrovačku luku uplovljavati svaki tjedan do 1. lipnja kada odlazi u Sjevernu Europu, a na njeno mjesto dolazi novi brod MSC-a, MSC Divina koja je 40 metara duža te prima 900 putnika više. Početkom travnja kruzing sezonu otvorio je i Split u koji je uplovio kruzer MSC Musica s više od 3.000 putnika i oko 950 članova posade. U ovom gradu ove godine očekuju 272 kruzera s rekordnih 200.000 turista. Protekle subote sezonu su otvorili i Zadar te Pula. Zadar bi ove godine trebao imati 55 ticanja kruzera, što je gotovo upola manje nego lani kada ih je bilo stotinjak. Ipak, radi se o većim brodovima pa bi se broj putnika mogao približiti lanjskim brojkama. U pulski akvatorij će pak uploviti nešto više od 30 kruzera, s time da se očekuje 10 posto veći promet.

novine.novilist.hr

Intervju

Kolumna

Službene informacije

Foto / video