O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Array

Osam mjeseci zarobljeni u Jemenu

RIJEKA U Jemenu smo od rujna prošle godine, bez novca i goriva na brodu, s ograničenim zalihama vode i hrane. Očajni smo – riječi su kapetana Davora Brozičevića, zapovjednika broda »Katina« koji je već osam mjeseci arestiran u jemenskom Hodeidahu. Na brodu pod zastavom Sv.Vincenta kojim upravlja tvrtka Brodarstvo d.o.o. iz Šibenika osim Brozičevića nalaze se još četiri člana posade iz Hrvatske – prvi časnik palube Branko Mičetić, mehaničari Giovanni Senčić i Vlado Podobnik te električar Denis Malnar, prema dostupnim podacima svi iz Rijeke i okolice.
Brod je arestiran 1. rujna u Adenu, da bi 23. istog mjeseca bio prisilno prebačen na sidrište luke Hodeidah, gdje članovi posade u neljudskim uvjetima do danas čekaju ishod drame.

Hrana iz konzerve

– Ne znamo što će biti s nama, situacija je katastrofalna. Jednom od naših članova posade prije pet je dana preminula kći, a on je ovdje praktički zarobljen. Plaće nismo dobili sedam mjeseci, mogućnost komunikacije nam je vrlo ograničena, jer nemamo novca za telefon pa samo možemo primati pozive, ali ne možemo nikoga zvati. Zbog nedostatka goriva ne radi klimatizacija a ovdje su temperature od preko četrdeset stupnjeva. Imamo još nešto hrane, ali kako ne rade frižideri, imamo samo konzerve i slične stvari koje ne treba hladiti pa možete zamisliti kako se hranimo, kazao nam je u telefonskom razgovoru kapetan Brozičević, objašnjavajući kako u Jemenu nema predstavnika Međunarodne federacije transportnih radnika(ITF) ili drugih pomorskih organizacija koje bi im mogle pomoći. Povratak kućama u ovom trenutku za njih bi značio da neće vidjeti ni centa od zarađenih, a neisplaćenih plaća. Jedina kakva-takva nada im je da će se okončati pregovori oko oslobađanja broda koji bi trebao biti prodan u staro željezo indijskom kupcu, od kojega bi posada trebala dobiti bar djelomično naplatiti svoja potraživanja. Od direktora Brodarstva d.o.o. Vita Jurage ne dobivaju nikakve informacije, a zadnje što su saznali je da se još vode pregovori s kupcem iz Indije, koji im je u zadnja tri navrata osigurao osnovne zalihe hrane i vode, kao i pregovori s vjerovnicima kako bi brod bio oslobođen.

Očaj obuzeo ljude

– Dodatni je problem nestabilna politička situacija u Jemenu, nitko ne smije dolaziti na brod. U ovakvim okolnostima i međuljudski su odnosi narušeni, posada se podijelila u tri tabora prema nacionalnosti, tako da se Filipinci drže za sebe, posada iz Mianmara također, kao i nas pet iz Hrvatske. Neki su na brodu već više od godinu dana, teško je sve to izdržati. Predstavnici potencijalnog kupca bili su na brodu prije mjesec dana, obećali da će nešto poduzeti i nabaviti nam gorivo, ali na brod je stigla samo hrana i to je sve. Zbog svega ovoga većina nas i kod kuće ima velikih problema, jednom članu posade prijeti ovrha nad kućom, drugome nad automobilom jer nemamo čime plaćati račune. Dešperatni smo. Ne znamo što i kako dalje, kazao je kapetan Brozičević.
Do Vita Jurage iz Brodarstva d.o.o. jučer smo bezuspješno pokušavali doći u više navrata, a u Sindikatu pomoraca Hrvatske(SPH) kažu kako su mogućnosti pomoći pomorcima u Jemenu vrlo ograničene.
– Ne možemo im pomoći u punom obimu jer nemamo predstavnike ITF a u Jemenu ne možemo ni naći nikoga tko bi prema tamošnjim zakonima pokušao osigurati da se pomorci naplate sudskom prodajom broda. S druge strane, spremni smo im platiti povratak kućama. Ne možemo im jamčiti da će im u tom slučaju biti isplaćene plaće, ali ni ostanak na brodu im ne garantira da će dobiti svoj novac, kazao nam je tajnik SPH Predrag Brazzoduro. Sindikat je, inače, osigurao materijalnu pomoć obitelji jednog od pomoraca s »Katine« kojemu je prijetila ovrha nad kućom.

Još dvojica u ropstvu lučkog kapetana

Još su dva pomorca iz Hrvatske praktički zarobljena na brodu kompanije Brodarstvo d.o.o. »Verzina« u luci Lome u Togou. Riječ je o Goranu Stepanoviću i Anti Zori, kapetanu i upravitelju stroja koji su ostali zadnji na brodu koji je ostatak posade napustio. Prema informacijama Sindikata pomoraca brod je arestiran već mjesecima, Stepanović i Zoro već su jednom ostali bez hrane i vode na brodu, a ista im situacija ponovo prijeti. Njih su dvojica pristali na repatrijaciju, no tamošnji lučki kapetan ne želi im vratiti oduzete putovnice i matrikule.
– Taj ih čovjek praktički drži u ropstvu, samo što im ne osigurava barem hranu i piće. Već smo im kupili avionske karte za povratak kućama, trebali su krenuti u četvrtak, ali ne mogu jer nemaju dokumente iako lučke vlasti u Lomeu nemaju nikakvo pravo da im oduzmu putovnice i matrikule. Angažirali smo i Lloyd’s list, naše Ministarstvo vanjskih poslova, a vlasti u Lomeu prijavit ćemo međunarodnim organizacijama za zaštitu ljudskih prava, rekao je Brazzoduro.
Ministarstvo vanjskih poslova preko veleposlanstva SR Njemačke u Togou pokušava ishoditi povrat dokumenata dvojici hrvatskih pomoraca.

novine.novilist.hr

RIJEKA U Jemenu smo od rujna prošle godine, bez novca i goriva na brodu, s ograničenim zalihama vode i hrane. Očajni smo – riječi su kapetana Davora Brozičevića, zapovjednika broda »Katina« koji je već osam mjeseci arestiran u jemenskom Hodeidahu. Na brodu pod zastavom Sv.Vincenta kojim upravlja tvrtka Brodarstvo d.o.o. iz Šibenika osim Brozičevića nalaze se još četiri člana posade iz Hrvatske – prvi časnik palube Branko Mičetić, mehaničari Giovanni Senčić i Vlado Podobnik te električar Denis Malnar, prema dostupnim podacima svi iz Rijeke i okolice.
Brod je arestiran 1. rujna u Adenu, da bi 23. istog mjeseca bio prisilno prebačen na sidrište luke Hodeidah, gdje članovi posade u neljudskim uvjetima do danas čekaju ishod drame.

Hrana iz konzerve

– Ne znamo što će biti s nama, situacija je katastrofalna. Jednom od naših članova posade prije pet je dana preminula kći, a on je ovdje praktički zarobljen. Plaće nismo dobili sedam mjeseci, mogućnost komunikacije nam je vrlo ograničena, jer nemamo novca za telefon pa samo možemo primati pozive, ali ne možemo nikoga zvati. Zbog nedostatka goriva ne radi klimatizacija a ovdje su temperature od preko četrdeset stupnjeva. Imamo još nešto hrane, ali kako ne rade frižideri, imamo samo konzerve i slične stvari koje ne treba hladiti pa možete zamisliti kako se hranimo, kazao nam je u telefonskom razgovoru kapetan Brozičević, objašnjavajući kako u Jemenu nema predstavnika Međunarodne federacije transportnih radnika(ITF) ili drugih pomorskih organizacija koje bi im mogle pomoći. Povratak kućama u ovom trenutku za njih bi značio da neće vidjeti ni centa od zarađenih, a neisplaćenih plaća. Jedina kakva-takva nada im je da će se okončati pregovori oko oslobađanja broda koji bi trebao biti prodan u staro željezo indijskom kupcu, od kojega bi posada trebala dobiti bar djelomično naplatiti svoja potraživanja. Od direktora Brodarstva d.o.o. Vita Jurage ne dobivaju nikakve informacije, a zadnje što su saznali je da se još vode pregovori s kupcem iz Indije, koji im je u zadnja tri navrata osigurao osnovne zalihe hrane i vode, kao i pregovori s vjerovnicima kako bi brod bio oslobođen.

Očaj obuzeo ljude

– Dodatni je problem nestabilna politička situacija u Jemenu, nitko ne smije dolaziti na brod. U ovakvim okolnostima i međuljudski su odnosi narušeni, posada se podijelila u tri tabora prema nacionalnosti, tako da se Filipinci drže za sebe, posada iz Mianmara također, kao i nas pet iz Hrvatske. Neki su na brodu već više od godinu dana, teško je sve to izdržati. Predstavnici potencijalnog kupca bili su na brodu prije mjesec dana, obećali da će nešto poduzeti i nabaviti nam gorivo, ali na brod je stigla samo hrana i to je sve. Zbog svega ovoga većina nas i kod kuće ima velikih problema, jednom članu posade prijeti ovrha nad kućom, drugome nad automobilom jer nemamo čime plaćati račune. Dešperatni smo. Ne znamo što i kako dalje, kazao je kapetan Brozičević.
Do Vita Jurage iz Brodarstva d.o.o. jučer smo bezuspješno pokušavali doći u više navrata, a u Sindikatu pomoraca Hrvatske(SPH) kažu kako su mogućnosti pomoći pomorcima u Jemenu vrlo ograničene.
– Ne možemo im pomoći u punom obimu jer nemamo predstavnike ITF a u Jemenu ne možemo ni naći nikoga tko bi prema tamošnjim zakonima pokušao osigurati da se pomorci naplate sudskom prodajom broda. S druge strane, spremni smo im platiti povratak kućama. Ne možemo im jamčiti da će im u tom slučaju biti isplaćene plaće, ali ni ostanak na brodu im ne garantira da će dobiti svoj novac, kazao nam je tajnik SPH Predrag Brazzoduro. Sindikat je, inače, osigurao materijalnu pomoć obitelji jednog od pomoraca s »Katine« kojemu je prijetila ovrha nad kućom.

Još dvojica u ropstvu lučkog kapetana

Još su dva pomorca iz Hrvatske praktički zarobljena na brodu kompanije Brodarstvo d.o.o. »Verzina« u luci Lome u Togou. Riječ je o Goranu Stepanoviću i Anti Zori, kapetanu i upravitelju stroja koji su ostali zadnji na brodu koji je ostatak posade napustio. Prema informacijama Sindikata pomoraca brod je arestiran već mjesecima, Stepanović i Zoro već su jednom ostali bez hrane i vode na brodu, a ista im situacija ponovo prijeti. Njih su dvojica pristali na repatrijaciju, no tamošnji lučki kapetan ne želi im vratiti oduzete putovnice i matrikule.
– Taj ih čovjek praktički drži u ropstvu, samo što im ne osigurava barem hranu i piće. Već smo im kupili avionske karte za povratak kućama, trebali su krenuti u četvrtak, ali ne mogu jer nemaju dokumente iako lučke vlasti u Lomeu nemaju nikakvo pravo da im oduzmu putovnice i matrikule. Angažirali smo i Lloyd’s list, naše Ministarstvo vanjskih poslova, a vlasti u Lomeu prijavit ćemo međunarodnim organizacijama za zaštitu ljudskih prava, rekao je Brazzoduro.
Ministarstvo vanjskih poslova preko veleposlanstva SR Njemačke u Togou pokušava ishoditi povrat dokumenata dvojici hrvatskih pomoraca.

novine.novilist.hr

Intervju

Kolumna

Službene informacije

Foto / video