Petogodišnje članstvo Biograda na Moru u međunarodnoj nevladinoj organizaciji “Gradonačelnici za mir”, koja se zalaže za svijet bez nuklearnog oružja, grad Biograd uspješno koristi za razvoj svoga turističkog brenda. Uz slogane “kraljevskog grada” i “srca Jadrana” Biogradu od sada može koristiti i atribut “grada mira”.
Naime, kao član Izvršnog odbora i jedan od potpredsjednika organizacije koja okuplja više od 5300 gradova iz 153 zemlje i regije svijeta gradonačelnik Ivan Knez je pokrenuo inicijativu da Biograd postane jedna od svjetskih luka u koju će redovito pristajati japanski Broda mira.
Skauti kao izvidnica
Riječ je o velikom kruzeru u čarteru japanskih nevladinih organizacija i zaklada koji služi kao svjetski ambasador za širenje ideja mira, ljudskih prava i odgovornog odnosa prema okolišu. Brod mira već 27 godina kreće iz japanske luke Yokohama i godišnje održi tri globalne plovidbe. Jedna plovidba traje tri mjeseca tijekom kojih brod obilazi luke i gradove dvadesetak zemalja svijeta sve dok ne napravi puni krug oko zemljine kugle i ponovno se vrati u Yokohamu.
Na brodu boravi oko 800 putnika među kojima ima najviše japanskih turista i međunarodnih znanstvenika, profesora, stručnjaka različitih profila, mirovnih aktivista, volontera iz cijelog svijeta koji u svakom gradu i luci informiraju građane o globalnim problema koji podjednako tište velike i male ljude u cilju pretvaranja Zemlje u bolje mjesto za život.
– Prvi korak smo napravili. To je prijava na listu luka koje će Brod mira obilaziti. Raspored luka za iduću godinu već je popunjen pa je realno da Brod mira u Biograd prvi put pristane 2014. godine. S obzirom na značenje i ulogu koju Brod mira ima u svijetu, to će za naš turizam imati veliki promidžbeni i gospodarski efekt, kaže gradonačelnik Biograda Ivan Knez.
Kao prethodnica broda u Biograd će iduće godine doći izvidnica od 50 skauta koji će “provjeriti” destinaciju, upoznati se s njezinim posebnostima, kulturnim i prirodnim ljepotama.
A kako je Biograd član organizacije koja se prvenstveno bori protiv nuklearnog oružja, na brodu će sigurno biti i nekoliko hibakusha, osoba koje su preživjele nuklearne bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, gradove iz kojih je i pokrenuta ideja o Gradonačelnicima za mir. Hibakushe obilaze svijet i svjedoče o tom potpuno neopravdanom ratnom zločinu protiv civilnog stanovništva, čije se posljedice u Japanu, nažalost, još uvijek intenzivno osjećaju, iako se odgovorni za to, vlada SAD-a, nisu ispričali.
slobodnadalmacija.hr