Vlada je za nastavak restrukturiranja brodogradnje odobrila još 122 milijuna kuna iz državnog proračuna koji će se potrošiti na isplatu otpremnina zaposlenih u »Kraljevici« i na saniranje gubitaka u Brodosplitu. Tako će državni proračun odvojiti 63,7 milijuna kuna za namirenje potraživanja radnika brodogradilišta »Kraljevica«, koje ide u stečaj, dok ostatak novca ide u Brodosplit.
Program zbrinjavanja
Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić podsjetio je na to da je Vlada odlučila kako će radnicima »Kraljevice« prije otvaranja stečajnog postupka iz proračuna, prema kolektivnom ugovoru, isplatiti otpremnine i sva ostala potraživanja. Takvo nešto ne bi bilo moguće nakon otvaranja stečaja jer u tom slučaju ne bi bilo mogućnosti da radnici dobiju otpremnine prema koletivnom ugovoru, nego bi im bile osigurane tek tri plaće iz fonda solidarnosti, dok bi ostatak morali potraživati iz stečajne mase. Na upravi »Kraljevice« je sada da provede program zbrinjavanja radnika i uruči im poslovno uvjetovane otkaze, nakon čega će njihova potraživanja na ime otpremnina postati dospjela. Svaki radnik trebao bi dobiti otpremninu koja iznosi 6,4 tisuće kuna po godini staža te plaću za za travanj i svibanj, ali o tim detaljima na Vladi se nije govorilo. Stečaj bi trebao početi 1. lipnja, radnici »Kraljevice« trebaju s Ministarstvom gospodarstva, sklopiti ugovor o tome da država preuzima njihova potraživanja prema poduzeću.
Prihvaćen je i zahtjev Brodosplita kojem će biti isplaćene državne potpore za restrukturiranje u iznosu od gotovo 7,9 milijuna eura u kunskoj protuvrijednosti i to na ime sanacije gubitaka na izgradnji broda za rasute terete za Jadroplov. Tu je potporu odobrila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.
Goleme obaveze
– S obzirom na složeno stanje u brodogradilištu važno je očuvati kontinuitet zaposlenosti škvera, a taj iznos je sastavni dio mjera kojima država sudjeluje sa 60 posto troškova restrukturiranja u postupku prodaje Brodosplita samoborskom DIV-u.
Radi se o ogromnim iznosima i obvezama koje moramo podnijeti jer nemamo drugog izlaza, rekao je Čačić komentirajući obje odluke.
Objasnio je i kako se u »Kraljevici« nalaze još dva broda sa čijim vlasnicima Vlada završava proces pregovaranja o preuzimanju, a radi se o vrijednosti od nekoliko stotina milijuna kuna.
Odobren je i zahtjev Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) za sklapanje ugovora o kratkoročnom kunskom revolving kreditu u iznosu 100 milijuna kuna kod Privredne banke Zagreb, uz kamatu od 6,65 posto i 0,10 posto naknade. Kredit će poslužiti za tekuću likvidnost AUDIO-a, a potpredsjednik Vlade ističe kako je to samo dio tereta koje nosi AUDIO jer su obveze po pitanju kratkoročnog zaduženja šest puta veće. Uz opasku kako se sve vuče još iz vremena privatizacije Čačić je završio s objašnjenjem kako o tome nema smisla ni govoriti.
Alen Kruhak u upravi ARZ-a
Vlada je na zatvorenom dijelu sjednice odlučila da će Alen Kruhak biti član uprave poduzeća Autoceste Rijeka-Zagreb dok će u upravu Hrvatskih cesta ući Nenad Maljković. Upravno vijeće Agencije za investicije i konkurentnost vodit će Radimir Čačić, a članovi tog vijeća bit će Branko Grčić, Slavko Linić, Gordan Maras, Darko Lorencin, Hrvoje Dokoza, Marko Krištof, Robert Pende, Ljubomir Kučić, Denis Čajo, Oliver Kumrić, Berislav Šipuš, Filko Cezner, Hrvoje Marušić i Saša Zelenika.
novine.novilist.hr