Kutinska “Petrokemija” od jučer je većinski vlasnik Luke Šibenik s udjelom od čak 79 posto. Tvrtka je za 24,2 milijuna kuna, kolika je bila početna cijena, kupila 50 posto udjela koje je u šibenskoj Luci dosad držala riječka “Transadrija”.S obzirom na to da je ukupni kapital Luke 27 milijuna kuna, temeljni samo 15, a 50 posto udjela je prodano za čak 24,2 milijuna, što je vrlo dobra cijena, to znači, smatra predsjednik uprave Luke Šibenik, Draško Lambaša, da Petrokemija ozbiljno računa s našom Lukom.
– Ovo je, ističe Lambaša, – očekivani i vrlo dobar razvoj događaja, u ovom trenutku, za šibensku Luku najbolji. To što je “Petrokemija” sada vlasnik gotovo 80 posto lučkih udjela trebalo bi značiti i investicije i još više poslova te tvrtke s Lukom Šibenik – komentirao je kutinsko preuzimanje Luke predsjednik Uprave.
“Petrokemija” je bila jedini ponuđač koji se javio u zakonskom roku na oglašenu prodaju dosadašnjeg 50-postotnog vlasnika šibenske Luke, riječke “Transadrije” (TNSA) u stečaju.
Inače, kutinska je tvrtka s 29 posto udjela dosad bila drugi po veličini suvlasnik Luke, odmah iza TNSA (koji je imao 50 posto) i kao član Društva imala je pravo prvokupa.
Nova lučka dizalica
Interes Petrokemije za Luku Šibenik nije novog datuma, a kako ističe Lambaša, “ova je luka i građena kao servis “Petrokemije” za koju je radila sa 70 posto svojih kapaciteta”.
Na šibenske dokove godinama su brodovima stizale velike količine umjetnog gnojiva za “Petrokemiju” koja je bila najznačajniji, strateški partner Šibenčana. Sada, kao većinski vlasnik, vjeruje se da će Petrokemija imati dodatni interes ulagati u šibensku Luku, bilo u obnovu terminala za rasute terete, bilo u nabavu velike lučke dizalice od 80 tona nosivosti čija je vrijednost oko 2,5 milijuna eura, a postupak nabave je Uprava Luke već pokrenula.
– Sada imamo i suglasnost Nadzornog odbora za naše investicijske projekte, među kojima je i nabava jednog utovarivača i dva tegljača, a računajući i nabavu dizalice, radi se o investicijama od oko 3 milijuna eura – napominje Lambaša, dodajući kako i Petrokemija i Luka vape za investicijama.
– Čak i u slučaju prodaje Petrokemije (većinski vlasnik AUDIO, država), o čemu se već neko vrijeme spekulira, nema straha za šibensku Luku – kaže Lambaša.
– Ako vlasnik bude kvalitetan privatni investitor, bit će to dobro za obje tvrtke. Problem dosadašnjih privatizacija bio je što HFP nije kontrolirao izvršenje ugovora o privatizaciji i zato se svašta događalo – zaključuje čelnik Luke Šibenik.
Koncesija do 2029.
Upravno vijeće Lučke uprave u Šibeniku donijelo je ovog tjedna odluku o produženju koncesije Luci Šibenik na 15 godina. S obzirom na to da postojeća koncesija traje do kraja 2014. godine, s ovim produženjem bit će na snazi sve do 2029. godine.
Na tu odluku, kako upozorava čelnik Luke Šibenik, Draško Lambaša, očekuje se suglasnost Vlade RH, kao što je bilo u slučaju luka Rijeka, Split i Ploče.
slobodnadalmacija.hr