Znate onu: pokloni gladnom čovjeku ribu i toga dana neće biti gladan. Nauči ga kako se lovi riba i nikada više ne bi trebao biti gladan.
Nezaposlene bivše radnike iz brodogradilišta “Kraljevica”, njih 460, koji su dobili otpremninu od 6400 kuna po godini staža, čeka neizvjesna budućnost na tržištu rada. Međutim, evo kako Europska unija pomaže da se 550 najtežih slučajeva od ukupno 968 otpuštenih radnika iz danskog brodogradilišta u Odenseu i njegovih dobavljača što prije ponovo zaposli.
Naime, Europska komisija pozitivno je odgovorila na dansku molbu te je predložila Europskom parlamentu i Vijeću EU-a da Danska dobije šest i pol milijuna eura iz Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji za pomoć pri ponovnom zapošljavanju danskih škverana.
Drugi krug pomoći
Sredstva za pomoć tim nezaposlenim radnicima ukupno će iznositi deset milijuna eura, što znači da bi EU dao oko dvije trećine potrebnog novca. Dakle, prosječno će se po radniku potrošiti 87 tisuća kuna koje daje EU, a to će zajedno s danskim sredstvima prosječno iznositi oko 136 tisuća kuna po radniku.
Ovo je drugi put da Europska unija pomaže nezaposlenim škveranima iz Odensea. Prvi put je na ovaj način pomoć dobilo 356 otpuštenih radnika. Brodogradilište u Odenseu, trećem po veličini gradu u Danskoj, nalazi se na otoku Funenu, u istočnom dijelu regije Južna Danska.
Grad ima nešto manje stanovnika nego Split, ukupno oko 170 tisuća. Ima malo mogućnosti za zapošljavanje radnika u tom dijelu Danske, a u danskom metalurškom sektoru nema manjka radnika. Radnicima se teško zaposliti u drugim sektorima, posebno onima koji su cijeli radni vijek proveli u škveru. Otpuštenim radnicima nudi se strukovno obrazovanje, odnosno prekvalifikacija, i to u struke u kojima će se moći što lakše zaposliti, kao što su turizam, energetske tehnologije, robotika, uređenje krajolika i dizajn.
Povratak u školske klupe
Nude se i tečajevi, savjetovanje i mentorstvo kako bi se samozaposlili kao poduzetnici. Dakle, nezaposlene bivše škverane potiče se da sami pokrenu nove poslove. Osim toga, posebno se ohrabruje mlade radnike da se vrate u sustav obrazovanja. Nezaposlenim radnicima će na raspolaganju biti i novac potreban za preživljavanje.
– Kriza je promijenila budućnost brodogradnje, tako da se veliki dio ove industrije preselio u područja s nižim troškovima, posebno u Aziju, čiji je udio na tržištu puno narastao od početka ulaska u krizu. Ovaj prijedlog od šest i pol milijuna eura iz Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji pomoći će pripremi radnika za nova radna mjesta u drugim, perspektivnim sektorima – kaže László Andor iz Mađarske, član Europske komisije zadužen zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje.
Europski fond za prilagodbu globalizaciji osnovan je krajem 2006. godine na prijedlog predsjednika Europske komisije Josea Manuela Barrosa. Europska komisija predložila je da taj fond nastavi funkcionirati u novom sedmogodišnjem financijskom razdoblju Europske unije nakon 2013. godine, što bi značilo da će se i Hrvatska moći prijaviti za pomoć za prekvalifikaciju svojih nezaposlenih radnika.
slobodnadalmacija.hr