Treću godinu za redom lošinjsko brodogradilište bit će poprište festivala Škver, što će se održati od 11. do 17. lipnja, a okupit će čak 25 umjetnika sa svih strana svijeta. Iza Škvera i ove godine stoji njegova osnivačica, nagrađivana umjetnica s Lošinja Dunja Janković. U umjetničkom projektu eksperimentalne i rubne umjetnosti koji se sastoji od radionice i popratnih događanja unutar i oko brodogradilišta u Malom Lošinju sudjelovat će umjetnici iz Sjedinjenih Američkih Država, Francuske, Poljske, Nemačke, a na Lošinj dolazi i jedna Šveđanka. Svi oni bave se rubnim umjetničkim poljima kao što su strip, murali, skulptura, eksperimentalni video i glazba, a zajedničko im je stalno preispitivanje medija, interdisciplinarnost te progresivnost u razmišljanju o svom radu. Svi oni vole raditi u improviziranim uvjetima, a rado naglašavaju da stvaraju radi stvaranja samog.
– Ove godine neće se raditi samo murali, već će se izrađivati i maske, a održat će se i radionica sitotiska. Osim toga sve će maske, skulpture i fotografije nastale tijekom prethodna dva Škvera biti izložene u Palači Fritzy od 29. lipnja do 22. srpnja, ispričala je Dunja koja naglašava kako ništa ne bi bilo moguće bez sponzora.
Ništa bez sponzora
Tako s ponosom ističe da se ovogodišnji Škver financira i sredstvima Europske unije, odnosno dio novca potrebnog za organizaciju dao je European Cultural Foundation, a jedan od sponzora je i američka ambasada u Srbiji. Naime ove godine Škver se udružio s festivalima nezavisnog stripa Novo doba iz Beograda i rimskim CRACK-om, upravo stoga su i osigurana ova inozemna sredstva. Na taj bi se način, kroz zajedničko djelovanje ovih triju festivala, oformljuje jedna nezavisna umjetnička scena na području ovih rubnijih umjetničkih izraza. Osim ovih inozemnih sponzora, Škver financiraju Brodogradilište Mali Lošinj, Ministarstvo Kulture RH, Županija Primorsko-goranska, Jadranka Hoteli, Uvala Poljana d.o.o. Grad Mali Lošinj, restoran Chalvien, Geoinst d.o.o., Radnik Križevci, pučko otvoreno učilište i Restart, priča Dunja Janković te napominje kako Škver zapravo i nije tipičan festival.
– Fora je u tome da se spoje nespojive umjetnosti i na taj način nastaje nešto novo, stoga je Škver više umjetnički projekt nego festival. Važna je atmosfera u kojoj nastaju radovi iz tog razloga lošinjski škver prije tri godine nije slučajno odabran. Ima tu puno simbolike koja vezuje Škver i mjesto u kojem se održava. U brodogradilištu se rade brodovi koji poput mostova spajaju različite strane svijeta, a mi spajamo različite vrste umjetnosti. Osim toga brodogradilišta se zatvaraju, a umjetnost je na marginama društvene svjesti, te radnici i eksperimentalni umjetnici dijele sličnu sudbinu. I jedni i drugi borimo se za rad i mjesto u Hrvatskoj. Brodogradnja je jedna od najstarijih tradicionalnih gospodarskih aktivnosti Malog Lošinja, no brodogradnju je zadesila sudbina nepriznavanja, osporavanja, ignoriranja, te se brodogradilištu već godinama pripisuje etiketa zagađivača i gradskog rugla. Svugdje u svijetu industrijski krajolik ima svoje mjesto na globalnoj estetskoj karti. Tako umjetnici odabiru željezne i drvene strukture kao motive, a izložbe i različita događanja dešavaju unutar zaboravljenih ili čak još uvijek aktivnih industrijskih kompleksa, hangara i tunela. Tako se galerije i atelji otvaraju u lučkim terminalima i tvorničkim halama.
Namjera ovog projekta je vratiti brodogradilištu zasluženo mjesto u lokalnoj i globalnoj svijesti društva, kaže Dunja kojoj su pri organizaciji pomogli Lisa Mangum iz Portlanda, gdje Dunja provodi pola godine i Domagoj Buljan iz Zagreba. Osim njih dvoje kao i prošlih godina pomoći će joj nekoliko mladih ljudi, Lošinjana koji su se prve godine sami javili i ostali uz ovaj jedinstveni projekt.
Budući da se Škver održava već treću godinu za redom pitamo ju kako se radnici lošinjskog brodogradilišta odnose prema djelima nastalim na njihovom radnom mjestu
– Radnici imaju poštovanje prema onome što smo napravili tijekom prethodne dvije godine, a prošle godine i sami su sudjelovali u projektu. Mislim da u svakom čovjeku leži umjetnik samo ga netko treba pokrenuti, kaže Dunja koju rastužuje činjenica da ovaj projekt više zanima ljude izvana nego lokalnu zajednicu. Čak je jedno vrijeme gotovo odustala od ideje da ponovo organizira Škver, ali su je brojni upiti iz inozemstva ponukali da se uhvati posla.
»The Projects« u Portlandu
Osim na Škveru Janković je organizatorica festivala stripa »The Projects« što bi se krajem listopada trebao održati u Portlandu. Festival će se održavati uz podršku Independent Publishing Resource Centra gdje je Dunja jedan od predavača. Osim toga Dunja planira svoje studente dovesti na Lošinj te na taj način povezati dva grada u kojima živi. Svoju proljetno-ljetnu bazu Mali Lošinj te svoju jesensku i zimsku bazu Portland.
– Portland je grad koji živi umjetnost. Svaki stanovnik nečim se bavi i stoga mi je tamo lijepo živjeti. »The Projects« će trajati tri dana tijekom kojih će se održati radionice, izložbe, panel rasprave i projekcije, a sudionici će se upoznati s eksperimentalnim vrstama umjetnosti poput stripa i animacije, zaključila je Dunja i pozvala sve Lošinjane da obavezno posjete Škver u subotu 16. lipnja kada će se održati »Dan otvorenih vrata« i kada će se moći pogledati svi radovi nastali tijekom predstojećih tjedan dana.
SUDIONICI
U umjetničkoj radionici što se održava od 11. do 17. lipnja u prostoru brodogradilišta sudjeluju: Aleksandar Papierz, Anna Ehrlemark, Aymeric Hainaux, Bruno Pogačnik aka Red Baron, Bruno Tolić, Dunja Janković, ESH, Experimental Half – Hour, EYEWORKS animation festival, FIJUK, Igor Bezinović, Igor Hofbauer, Johanna Marcade, Jun O Cindy Calle, Konrad Geca, Lisa Mangum, Marko Krojač, Matija Kralj, Matt Carlson, Mileta Mijatović, Sretan Bor, Turbo Comix, Vana Gačina, Vazmoslav, Firma Vera Suchankova.
POPRATNI PROGRAM
U petak 15. lipnja na ljetnoj terasi kina Vladimir Nazor održat će se besplatna projekcija dugometražnog dokumentarca Blokada, o studentskom prosvjedu protiv komercijalizacije obrazovanja, koji je započeo u travnju 2009. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Na projekciji će prisustvovati redatelj Igor Bezinović i autor plakata Igor Hofbauer. Istog dana na glavnom lošinjskom trgu na rasporedu je polusatna analogna projekcija. Pretposljednjeg dana Škvera od 20 sati svatko će moći vidjeti novonastale radove, a u istom će se prostoru održati koncerti i performansi. Zadnjeg dana Škvera, u nedelju 17.6. u lučici Sveti Martin bit će održan festival animacije Eyeworks, što se inače održava u Chicagu, a bit će prikazani kratki uratci iz cijelog svijeta.
novine.novilist.hr