Najnovija knjiga pokojnog riječkog novinara i publicista Gradimira Radivojevića »Čuda i čudaci Jadrana«, u izdanju riječkog izdavača Dušević & Kršovnik, predstavlja autorsko i izdavačko reprezentativno djelo – u pogledu sadržaja i tehničke, odnosno grafičko-likovne opreme.
Bogatstvom sadržaja i (s)likovnim prilozima ona čitatelju pruža najintimniju bliskost na putovanju kroz uzobalje i otočje hrvatskog Jadrana. Ona mu je odličan smjerokaz, informator i (po)učitelj, vjeran prijatelj na zamišljenom putovanju kroz zanimljive krajeve, određene prostorom i vremenom.
Znalački odabran format knjige omogućio je bogato ilustriranje fotografijama, što je u ovakvim knjigama od neophodne važnosti. Ni jedna prethodna Radivojevićeva knjiga nije bila opremljena tako kvalitetnim i sadržajnim fotografijama kao ova posljednja što, nesumnjivo, pridonosi vrijednosti prezentiranog sadržaja. Među nekoliko stotina objavljenih fotografija ima ih dokumentarnih, ilustrativnih, ali i pravih umjetničkih.
Stotinu priča
Gradimir Radivojević u svojim prethodnim knjigama njegovao je prepoznatljiv stil – isprepleteno dokumentarističko i fiktivno štivo. I kad se od njega moglo očekivati novo djelo s pomorskom tematikom sa sadržajem iskazanim kroz zbilju i maštu, pojavila se knjiga posve drukčijeg sadržaja. Tko je čitao njegove prethodne knjige, može reći da je u svojoj posljednjoj knjizi Gradimir Radivojević sublimirao svo svoje dotadašnje istraživanje, iskazujući serioznost publicističkoga rada, odmjerenost u obradi građe kojom se bavio, ali i zadržavajući svoj novinarski nerv u potrazi za bizarnostima, zanimljivostima, neobičnostima.
Kako i sam autor (u predgovoru) kaže, ova knjiga je podsjetnik na priobalno i otočno bogatstvo Hrvatske. Međutim, nije to klasični turistički vodič kakve često susrećemo, s kratkim natuknicama, suženim, najbitnijim podacima usko povezanim uz određeno područje i ljude koji u njemu žive. Knjiga »Čuda i čudaci Jadrana« zbirka je zanimljivih priča, a ima ih, uz uvodnu Po(r)uku, čak stotinu, prava mala enciklopedija u kojoj će čitatelj naći bezbroj zanimljivih podataka o mjestima uz našu obalu – od Brijuna, na sjeveru, do Dubrovnika, na jugu, te o ljudima koji su zaslužili da se njihov rad označi jedinstvenim i čudesnim.
Novinarski nerv
Nema sumnje, neumorni istraživač, kakav je bio, Gradimir Radivojević je dugo prikupljao građu za ovu svoju posljednju knjigu (predanu izdavaču dva dana prije smrti, 2010.). Vidi se to po brojnim podacima, od označavanja područja geografskim oznakama, navoda veličine površine i zemljopisnog smještaja do legendi koje je našao u literaturi ili čuo u pričanju ljudi koje je susretao. U bilo kojem podatku kojeg autor donosi, čitatelj prepoznaje Radivojevićev novinarski nerv koji teži da sve bude objektivno prezentirano, ali uvijek protkano potkom zanimljivosti. Stoga se ova njegova knjiga ne doživljava kao suhoparni turistički vodič kroz naše uzobalje, već kao zbirka zanimljivih priča koje nam predočuju, na nov način, poznato i otkrivaju malo poznato ili nepoznato.
Knjiga »Čuda i čudaci Jadrana« podijeljena je u niz poglavlja: Biseri Jadrana, Legende, Špilje i jame, Podmorje, Svjetionici, Čuda i Čudaci.
Dakako, sadržaj knjige ne može se prepričati. Budućem čitatelju može se samo preporučiti da se, kroz knjigu, uputi putem kojim je prošao autor. Premda opsežna (352 stranice), ne čini se ni preopširnom, ni zamornom.
Međutim, ako i nije moguće ukratko prepričati sadržaj ove knjige, mogu se navesti naslovi pojedinih priča koji, također, mogu predočiti što nam ona donosi. Evo nekih, zanimljivijih naslova: Otoci neobična imena, Ukleti otok Lokrum, Dubrovnik – najljepši starac na Mediteranu, Stonske zidine – hrvatski Kineski zid, Povijesna čuda jadranskih gradova, Atlantida u Jadranu, Argonauti i NLO na Jadranu, Srcoliki otok Galešnjak, Podmorski muzej na Silbi, Gladijatori u pulskoj Areni, Casanova i drugi gosti Istre – i sve tako dalje do njih stotinu.
Svaka priča u Radivojevićevoj knjizi mogla bi biti scenarij za televizijsku seriju o čudesnim ljepotama našeg Jadrana i ljudima koji su stvarali povijest, ne samo našu, ljudima koji zaslužuju divljenje zbog svojih postignuća i čudesnih, često nevjerojatnih pothvata.
Kapitalno djelo
Premda u dobrom dijelu knjige Radivojević govori o čudesnim ljepotama Jadrana, o krajolicima, otocima, priobalju i pučinskom moru, u žiži njegova zanimanja bio je i ostao čovjek. Pišući u svojim prethodnim knjigama o moru i brodovima, uvijek je pisao o čovjeku – pomorcu ili njegovoj obitelji na kopnu. I u ovoj njegovoj posljednjoj knjizi iza svake građevine, iza svakog kamena, škrape, grebena, otoka ili otočića, iza svakog pedlja zemlje ponosno stoji naš čovjek – primorac u uzobalju ili otočanin, pomorac ili zemljoradnik, borac za opstanak, zaštitnik svoje obitelji, ali i branitelj rodnog zavičaja.
Urednica Milka Pašić zaslužna je za koncepciju donošenja sadržaja i postizanje sklada kroz poglavlja. Ljepoti ove zanimljive knjige pridonijeli su autori grafičkog oblikovanja – Jasmina Makek-Pajkanović i izdavač Dušević & Kršovnik. Lekturu i korekturu izvrsno je obavila Gordana Ožbolt, s vidnim poštivanjem autorova izričaja. Iako se knjiga »Čuda i čudaci Jadrana« čini djelom bez i jednog nedostatka, pripomenimo da ga ipak ima. Prva i najdominantnija manjkavost ovakvog kapitalnog djela je nepostojanje popisa korištene literature. Kakvoći djela pridonijeli bi i popisi osoba i lokaliteta koji se u njemu spominju, ali, nažalost, njih nema.
novine.novilist.hr