U dubrovačku luku Gruž jučer poslijepodne u 17.25 sati brod Hrvatske ratne mornarice »Faust Vrančić« doteglio je jedrilicu »Maria Drink« s nepoznatom zastavom na kojoj je skupina imigranata iz Somalije, Egipta, Sirije i Afganistana. Jedrilicu s njezinim putnicima je nakon kvara motora i dvodnevnog plutanja morem iz međunarodnih voda južno od otoka Mljeta, oko 48 nautičkih milja daleko od obale, locirala Hrvatska obalna straža te je uz pomoć spomenutog broda nakon 16 sati doteglejna u grušku luku. Dotičući tlo neki od imigranata su i zaplakali ljubeći grušku rivu na koju novinarima nije bio dopušten pristup.
Liječnička pomoć
Odmah nakon iskrcaja putnicima-imigrantima podijeljeni su voda, hrana i lijekovi. U Gružu su ih dočekale i medicinske ekipe, dok je Županijski Stožer za zaštitu i spašavanje osigurao privremeno prihvatilište u jednoj od starih lučkih zgrada, smještenoj u izdvojenom dijelu luke, budući da se njihov boravak u Hrvatskoj odvija prema posebnim međunarodnim pravilima.
Iako se proteklih dana govorilo kako je na jedrilici 65 osoba, u prvom policijskom pregledu ustanovljeno je da je u Gruž stiglo 66 imigranata. Većinom je riječ o mlađim ljudima od oko 30 godina. Iscrpljeni su ali s obzirom na to što su sve prošli dosta se dobro osjećaju. Samo su se dvojica mladih Afganistanaca od 14 i 15 godina žalili da imaju zdravstvenih poteškoća, pa će ih liječnici dodatno pregledati, kazao je dožupan dubrovačko-neretvanski Frano Skokandić, koji je u pratnji policijskih i ostalih službi prisustvovao iskrcaju imigranata u Gružu. Dodao je kako je jedan od putnika s jahte zatražio liječničku pomoć i prebačen je u dubrovačku Opću bolnicu.
– Još uvijek ne znamo točno ime jedrilice i pod kojom zastavom plovi, što će se utvrditi daljnjom policijskom istragom.
Također, i dalje nije poznato jesu li se imigranti ukrcali u nekoj od grčkih luka i krenuli prema Italiji, a onda zbog kvara na motoru nakon pregovora s Hrvatskom obalnom stražom shvativši da im je život ugrožen ipak pristali doploviti u Dubrovnik.
Kamo dalje?
I to će se utvrđivati u daljnjem postupku, a o svemu smo obavijestili ministarstva vanjskih i unutarnjih poslova, te zdravstva kako bi se utvrdio njihov status i nastavio potrebni postupak, kazao je Frano Skokandić.
Prema njegovim riječima oni će u Dubrovniku ostati najmanje tri dana, a kamo će i kako dalje, odlučivat će se u daljnjem postupku budući da smještaj u improviziranom gruškom prihvatilištu ne može biti trajnije rješenje.
TADIĆ: Pokazati više razumijevanja od Italije
Ova vijest jasno pokazuje svima u Hrvatskoj koliko smo blizu zbivanjima na Mediteranu. Odnosno koliko su i za nas važna zbivanja u arapskim zemljama zahvaćenim “Arapskim proljećem”. U Hrvatskoj su česti nezainteresiranost i nerazumijevanje procesa koji se zbivaju na Mediteranu, što je besmisleno i neodgovorno.
O stabilnosti na Mediteranu ovisi i naše gospodarstvo. A za 10 dana plovidbe brodom svatko može iz Sjeverne Afrike i Bliskog Istoka doći do Hrvatske i iskrcati se u Konavlima ili na nekom od naših južnih otoka.
Očekujem da će hrvatska Obalna straža i MUP pokazati prema tim nesretnicima – morskim imigrantima više razumijevanja i pomoći nego što bi je dobili u Italiji ili drugim mediteranskim državama EU, regirao je predsjednik Euro-Mediteranskog Foruma Tonči Tadić.
Pomoć Caritasa
Caritas dubrovačke Biskupije ponudio je pomoć u zbrinjavanju imigranata koji su mirno u pratnji policije, jedan po jedan, preuzimali hranu, higijenske potrepštine i pokrivače kako bi nakon više dana patnje u prihvatilištu proveli koliko toliko mirnu noć.
novine.novilist.hr