Stožeru zaštite i spašavanja Dubrovačko-neretvanske županije stigle su pohvale izaslanstva UNHCR-a za uspješno koordiniranu akciju zbrinjavanja 66 afričkih i azijskih imigranata koji su nakon havarije jedrilice tri dana proveli u Caritasovu skladištu u luci Gruž.
No, još nije poznato tko će i kako lokalnim vlastima nadoknaditi troškove prihvata i smještaja izbjeglica, procijenjene na stotinjak tisuća kuna.
Zamjenik dubrovačko-neretvanskog župana Frano Skokandić kaže kako nadoknadu troškova otežava činjenica da je dubrovačka humanitarna kriza presedan kod nas:
– Upravo zbog toga, procedura nadležnosti i postupanja nije definirana niti jednim aktom u RH. To nas posebno brine, jer predviđamo da će Hrvatska ulaskom u EU postati odredište sve većeg broja imigranata, posebno najjužnija županija. Prevlaka, Mljet i Lastovo prirodne su točke iskrcaja imigranata iz afričkih i drugih istočnih zemalja koji dolaze morskim putem i mi ćemo redovito biti prvi na udaru – predviđa dožupan Skokandić.
Potaknut nedavnim slučajem zbrinjavanja imigranata, Županijski stožer uputio je dopis nadležnim ministarstvima od kojih očekuje jasne upute o postupanju i određivanju nadležnosti kod mogućih novih ulazaka izbjegličkih skupina na krajnji jug:
– Sukladno uputama o postupanju moraju se predvidjeti i materijalni troškovi prihvata i smještaja imigranata koji ne smiju pasti na teret lokalne ili regionalne samouprave – poručili su iz Županijskog kriznog stožera koji smatra da problem valja rješavati s državne razine, jer tanke proračunske pričuve DNŽ ne mogu podnijeti dodatne troškove.
Iz Dubrovačko-neretvanske županije prvog dana humanitarne krize zatražili su naputke od Ministarstva vanjskih i europskih poslova, MUP-a i Ministarstva zdravlja. Dožupan Skokandić potvrdio je da im se odazvalo samo potonje, s najavom kako će troškovi liječničkih pregleda i nabavke lijekova ići na teret proračuna RH.
Iz MUP-a i MVEP-a poručili su kako plaćanje izdataka za prihvat izbjeglica nije u njihovoj nadležnosti. Imigranti su iz skladišta dubrovačkog Caritasa u Gružu preseljeni u Prihvatni centar za strance Ježevo gdje čekaju izručenje Grčkoj, zemlji odakle su isplovili na nesuđeni put do Italije.
Osigurali im i Skype
Za zbrinjavanje izbjeglica UNHCR je pohvalio i Dubrovačku Biskupiju, DUZS Područni ured Dubrovnik, Grad Dubrovnik PU dubrovačko-neretvansku, Lučku upravu Dubrovnik, Opću bolnicu Dubrovnik, županijske Zavode za javno zdravstvo i hitnu medicinu, Dom zdravlja Dubrovnik, te Županijski i gradski Crveni križ. Tijekom trodnevnog boravka u luci Gruž izbjeglicama je osigurana hrana i odjeća, liječnička skrb, higijenski uvjeti, te kontakt Skypeom s obiteljima.
Dobroslavić: Donijeti pravilnik
Na današnjem prijamu za predstavnike službi koje su sudjelovale u spašavanju 66 imigranata koji su prije dva tjedna plutali na jedrilici na južnom Jadranu, dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić, budući da se s ulaskom Hrvatske u EU povećava vjerojatnost ilegalnog ulaska stranaca u Hrvatsku, pozvao je vladu da što prije donese pravilnik o postupanju u takvim situacijama.
Nikola Dobroslavić izrazio je zadovoljstvo službama koje su se, koordinirane županijskim Stožerom za zaštitu i spašavanje, kako je rekao, odlično snašle u situaciji koja se od osnutka Hrvatske još nije dogodila.
U toj su akciji sudjelovali Stožer za zaštitu i spašavanje grada Dubrovnika, Dubrovačka biskupija, Državni uprava za zaštitu i spašavanje – Područni ured Dubrovnik, županijska Policijska uprava, Lučka uprava iz Dubrovnika, dubrovačka Opća bolnica, županijski Zavod za javno zdravstvo, Zavod za hitnu medicinu, dubrovački Dom zdravlja te županijsko i gradsko društvo Crvenoga križa.
slobodnadalmacija.hr