Predsjedanje Europskom unijom i skupinom G8 Njemačka želi iskoristiti za «energetsku revoluciju» u Africi.
1. siječnja iduće godine Njemačka preuzima predsjedanje Europskom unijom i skupinom G8. Time Nijemci ne preuzimaju samo vodeću ulogu u međunarodnoj zajednici, već i veliku odgovornost; prvenstveno kada je riječ o realiziranju razvojno-političkog milenijskog cilja broj 1.: smanjivanju stope siromaštva u svijetu za 50% do 2015. godine. S tim ciljem Njemačka se želi tijekom svog predsjedanje Europskom unijom i skupinom sedam najrazvijenijih zemalja svijeta i Rusije usredotočiti na Afriku i na energetske probleme najsiromašnijeg kontinenta na Zemlji.
Ključ se zove «opskrba energijom»
Ključ za smanjivanje stope ekstremnog siromaštva leži u Africi. Na tom je kontinentu do sada ostvaren najmršaviji napredak po tom pitanju. Ključ za borbu protiv siromaštva zove se «opskrba energijom», tvrde njemački stručnjaci. Bez dostupne električne energije po razumnim cijenama nema ni gospodarskog rasta a ni razvoja, dodaju oni. Električna energija u ovom trenutku nije dostupna za oko 535 milijuna Afrikanaca. A šanse za promjenu postojećeg stanja su na raspolaganju: otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin na posljednjem sastanku skupine G8 na sami vrh dnevnog reda stavio temu «sigurnosti u energetskoj opskrbi» i Europska unija želi razviti vlastitu energetsku strategiju. Manfred Konukiewitz šef je odjela za vodu, energiju i razvoj gradova u njemačkom ministarstvu za pomoć zemljama u razvoju: «Trenutno europska energetska strategija ne uvažava previše razvojno-politička pitanja. Naš je cilj razviti takvu europsku energetsku strategiju koja će voditi računa i o potrebama naših partnera. Mi ne smijemo afričke zemlje shvaćati samo isključivo kao skladišta nafte ili zemnog plina, već mi njima moramo ponuditi načine kako oni svoje resurse mogu razvijati i koristiti na način koji je najbolji za razvoj njihovih zemalja.»
Korupcija i visoke cijene koče razvoj
Trenutno su visoke cijene nafte, plina i električne struje kočnice gospodarskog razvoja afričkih zemalja, a najviše pate one zemlje koje nemaju vlastite naftne izvore ili rezerve zemnog plina. Od visokih cijena profitiraju afrički izvoznici energenata. Afrika je globalno gledajući naftna regija koja bilježi najbržu ekspanziju. Eksploatacija nafte je samo u Zapadnoj Africi u posljednjih deset godina porasla za 36%. Zbog korupcije i nestabilnih državnih vlasti prihodi od prodaje uglavnom se ne koriste za borbu protiv siromaštva i gospodarski razvoj afričkih zemalja.
Zašto se ne koristi snaga vode?
Mogućnosti za bolju opskrbu energijom u Africi ne manjka. Uzmimo vodu kao izvor energije: u 11 afričkih zemlja ona je zaslužna za preko 96% opskrbe električnom energijom. Preko malih elektrocentrala smještenih u provinciji moglo bi se opskrbljivati i slabije razvijene krajeve, i to jeftino i ekološki prihvatljivo. Trenutno se u Africi koristi samo četvrtina tehnički i ekonomski raspoloživih potencijala. Svjetska je banka prije deset godina odustala od gradnje velikih elektrocentrala zbog loših iskustava iz Azije i protesta organizacija za zaštitu okoliša. U međuvremenu je jedno povjerenstvo po nalogu Svjetske banke evaliuiralo dosadašnja iskustva i preciziralo je svoje preporuke vladama afričkih zemalja. No, kako kaže Manfred Konukiewitz iz njemačke vlade, ne drže se svi tih preporuka: «Na drugoj strani vidimo da u Afriku navraćaju investitori iz Kine i drugih dijelova svijeta koji onda tamo iznose svoje ponude, naprimjer za bržu, jednostavniju i jeftiniju izgradnju brana i unaprijed kažu kako se neće pridržavati svih potrebnih propisa i uvjeta.»
Obnovljiva, ali i održiva energija
Veliki dio energetske opskrbe u Africi temelji se na obnovljivim izvorima enegije. U Etiopiji čak 96% stanovnika svoje eneretske potrebe pokriva korištenjem drveta, ugljena ili biomase. No, tradicionalno korištenje tih energenata nije efikasno i nije održivo. Stoga Njemačka tijekom predsjedanja Europskom unijom i skupinom G8 prije svega želi potaknuti održivo korištenje obnovljive energije na afričkom kontinentu.
dw.de