Za razvoj i iskorištavanje oceana i morskih naftnih i plinskih polja, koji rastu sve bržim tempom, neophodni su specijalni tehnički brodovi za opsluživanje fiksnih i plutajućih objekata.
Važnu ulogu u razvoju prirodnih bogatstava mora i oceana imaju plovne dizalice koje ne samo da se koriste za održavanje, nego se uz njihovu pomoć instaliraju baze fiksnih platformi na moru i formiraju njihovi gornji dijelovi. Za ugradnju velikih instalacija neophodne su transportno-montažne plutajuće dizalice koje na svojoj palubi mogu primiti ogromne teške konstrukcije, a u isto vrijeme imati dobra plovidbena svojstva.
Odličan primjer transportno-montažnih plutajućih dizalica su dizalice tipa “Titan” izgrađene u brodogradilištu STX u Turku u Finskoj. Od 1984. do 1988. godine u more su porinuta četiri broda «TITAN», «TITAN 2», «TITAN 3» i «TITAN 4″. Na zahtjev Sovjetskog Saveza dvije plutajuće dizalice («TITAN 2» i «TITAN 3») izgrađene su posebno za rad na naftnim poljima u epikontinentalnom pojasu SSSR-a. Oba broda bila su tegljena po rijekama i kanalima Sovjetskog Saveza do Kaspijskog mora gdje potom bili završeni u lokalnom brodogradilištu u Astrahanu pod nadzorom stručnjaka iz Turkua.
Svi brodovi dizalice imaju trup tipa katamaran te imaju kapacitet dizanja od 600 tona. Za bolje osiguranje stabilnosti brodovi su opremljeni sa osam sidara tipa Bruce. Gornja paluba broda je namijenjena za prijevoz robe i ima površinu jednaku nogometnom igralištu. Plutajući dizalica ima dva glavna motora, po jedan za svaki dio trupa. Pogonski sustav plutajuće dizalice „Titan 2″ poboljšan je 2002. godine. Dodatno je opremljen s osam vanjskih propelera s potiskom od 1045 KS.
Ukrajinci vjeruju da bi se plutajuća transportna dizalica”Titan 2″ uskoro mogla naći u lokalnim vodama, budući da je brod kompanije Global Offshore International bio u najmu ukrajinske tvrtke “Chernomorneftegaz”, čiji ugovor je završio u travnju 2016. Meksička tvrtka je spremna dati Ukrajini ovaj jedinstven brod, no on je trenutno usidren u vodama Meksičkog zaljeva u blizini grada Ciudad del Carmen, a i djelomično je oštećen od uragana. Stoga ukrajinska vlada još nije donijela nikakvu odluku o njegovom preseljenju u jednu od svojih luka.