Od Crnobradog i Jacka Sparrowa, pirati i mornari često su bili prikazivani da nose naušnice, no zlatne karike nisu bile samo modni detalji nego su ih nosili kao zaštitu od uroka.
Neki pirati su bili uvjereni da će nošenje naušnice poboljšati ili čak izliječiti loš vid jer su vjerovali da plemeniti metali posjeduju magičnu ljekovitost. Drugi su pak bili mišljenja da će probušene uši spriječiti morsku bolest. Postojalo je i vjerovanje da zlatna naušnica služi kao zaštitni talisman i onaj koji je nosi neće se utopiti. Mornari bi s ponosom nosili naušnice kao znak njihovog putovanja i plovidbe. Nakon prelaska ekvatora mnogi su mladići simbolično bušili uši i stavljali naušnice. Isto tako kad bi oplovili podmukle vode oko Rta Horn, najjužnijeg dijela Južne Amerike, mogli su probušiti uho i dobiti ovaj modni detalj.
Takva vjerovanja bi se, naravno, često pokazala netočnim. Mornari bi i dalje patili od morske bolesti, utapali se, a ni vid im se baš nije previše popravio. No, naušnice izrađene od srebra ili zlata bile su dovoljno vrijedne kako bi mornaru bio plaćen sprovod ako se pokapao na kopnu. Neki pomorci čak su ugravirali ime matične luke na unutarnjoj strani naušnice tako da im tijela mogu biti poslana njihovim obiteljima i dostojno pokopana. Ako bi čovjek umro na brodu, naušnice su pomogle pokriti troškove prijevoza njegovog tijela kući kako ne bi bio sahranjen na moru ili na stranom tlu.
Nošenje naušnice simbolički je na neki način označavalo zaruke s morem. Muškarci su nosili jednu naušnicu u lijevom uhu, umjesto vjenčanog prstena.
U Hrvatskoj je običaj da pomorci nose naušnicu u obliku morčića, naušnice koja prikazuje glavu crnca s bijelim turbanom, povezan s poviješću. Naime, narod koji je živio na području Rijeke prvi puta došao o kontakt s crncima za vrijeme saracenskih napada na jadransku obalu. Kasnije, za vrijeme napada Turaka, glava crnca se identificirala s likom Turčina, što zbog turbana, što zbog grubog izgleda azijskih ratnika. Zbog velikog straha od ratnika žene su počele nositi naušnice s likom morčića kao amajliju, a taj običaj su kasnije preuzeli ribari i pomorci koji su ga nosili na uhu kao zaštitu od zla.