Foto: Marinko Babić
Uzeo sam kanticu kako bih isprao barku, kad sam u moru vidio nešto bijelo, što mi se u prvi mah učinilo kao sinjal za škampe, započinje nam priču o svojoj nedavnoj zgodi jedan naš čitatelj koji je želio da ga predstavimo kao Veprinčanina s barkom u lovranskoj lučici, piše Novi list.
Kontaktirali smo ga nakon što je na adresu naše redakcije poslao fotografije meduze, pomalo filmskog izgleda, koja je zaokupila njegovu pažnju, jer kako kaže, tako nešto još nije vidio na Kvarneru.
– To što mi se učinilo kao sinjal odjednom se počelo kretati i na površinu je izašla meduza, velika poput bokobrana za barke. Promjer joj je bio oko 30 centimetara, bila je oko 40 centimetara dužine s repom koji je izgledao kao da je obložen vatom, a na klobuku su joj bile neke ružičaste tvari. Volio bih znati o kakvoj vrsti je riječ jer tako nešto dosad u moru nisam vidio, ispričao nam je Veprinčanin s barkom u lovranskoj lučici.
Izbočen klobuk
Misterij lovranske meduze brzo je otkriven. Ispostavilo se da ona ipak nije rijetkost u Jadranskom moru, a kako nam je pojasnila Milvana Arko Pijevac iz Prirodoslovnog muzeja Rijeka, riječ je morskom klobuku, poznatom još pod imenom morska pluća ili na latinskom Rhizostoma pulmo. Prema njezinim riječima, ova meduza ipak nije opasna za čovjeka.
– Meduza, morska pluća ima na sredini izrazito izbočen klobuk, promjera je do 40 centimetara, iznimno i do 90 centimetara. Rub klobuka je krpasto izbrazdan, do 80 nabora na kojima su smješteni osjetni organi. Na rubu klobuka nema lovki.
Ima do 16 uzdužnih kanala koji se spajaju s krajem klobuka. Ima osam usnih lovaka u obliku slova Y. Osnovna je boja meduze bijela s plavičastim sjajem i izraženo plavoljubičastim rubom klobuka i dijelova lovki. Pelagička je vrsta, dosta česta i može se javiti u većim masama. Živi u dubljim otvorenim vodama gdje preživljava zimu.