Njemačka može zaplijeniti brod “Barske plovidbe” kao sredstvo izvršenja kaznenog djela, upozorava Zoran Miljanić. Policija pod nadzorom drži kompletnu crnogorsku posadu od 23 člana.
Njemačka policija pod nadzorom drži svih 23 člana posade državnog broda Budva na kojem je u hamburškoj luci zaplijenjeno pola tone kokaina.
Zbog međunarodnog šverca droge vrijedne oko 20 milijuna eura, do subote je bio uhićen samo jedan od njih – Baranin Mladen Radulović (45).
Iz vrha Uprave policije je rečeno da je brod Barske plovidbe crnogorska policija s partnerskim službama više država nadzirala oko dva mjeseca, od kada je 500 kilograma kokaina utovareno na plovilo.
Isti sugovornik rekao je i da najnovija zapljena droge, po dosadašnjim informacijama, nema veze s kokainom pronađenim na brodu Aressa, niti s tom kriminalnom grupom među kojima je većina Crnogoraca.
Brod Budva izgrađen je 2014. u kineskom brodogradilištu Jinling za kompaniju Barska plovidba. Plovi pod crnogorskom zastavom, i na njemu je kompletna crnogorska posada.
Država bi, međutim, sada mogla ostati bez njega, jer ga Njemačka može zaplijeniti kao sredstvo izvršenja kaznenog djela, rekao je za Vijesti.Me glavni tajnik Saveza građana Civis Zoran Miljanić.
Brod je u vremenskom najmu kompanije Sea Pioneer iz Londona, iza koje stoji turski kapital. Ta tvrtka, čiji direktor Cemmil Tumkaya, u Crnoj Gori ima sestrinsku tvrtku Sea Pioneer Montenegro.
Sugovornik iz vrha UP-a izjavio je da ne mogu govoriti o detaljima hoće li u istrazi saslušavati odgovorne iz kompanije koja je unajmila brod, niti iz njene podružnice.
Nije pojašnjeno ni da li su, tijekom praćenja skupocjenog tereta, otkrili kompletan krijumčarski lanac, odnosno – tko je u Hamburgu trebao preuzeti kokain, tko ga je naručio i tko je utovario pola tone droge.
Taj izvor rekao je da su službenici Sektora za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije (SPBOK) prije više od dva mjeseca s partnerskim službama podijelili informaciju o pripremi krijumčarenja pola tone kokaina iz Južne Amerike prema Europi.
Nakon toga crnogorski inspektori, službenici američke agencije DEA, policije Velike Britanije, Portugala, Španjolske, Njemačke i Nizozemske pod povećalom su držali brod Budva.
Prema dostupnim podacima, Budva je 19. travnja isplovila iz Casablance (Maroko) prema Hamburgu, gdje je stigla 1. svibnja kasno uvečer. Brod je u Hamburgu trebao preuzeti teret žitarica i voziti ih za neku od luka u zapadnoj Africi.
Njemački policajci upali su na brod čim je pristigao u luku i u “teretnom prostoru” pronašli višemilijunski vrijedan kokain.
Iz UP-a službeno je izjavljeno da je kokain zaplijenjen na osnovu informacija crnogorske policije, “kao rezultat kontinuiranog rada službenika SPBOK u borbi protiv krijumčarenja droge na međunarodnom nivou”.
“U njemačkoj luci na brodu Budva, koji plovi pod crnogorskom zastavom, zaplijenjeno je oko pola tone kokaina. Fokus crnogorske policije je posebno usmjeren na državljane Crne Gore, koji, najčešće kao mornari angažirani na međunarodnim brodovima, vrše kriminalnu aktivnost krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Europu, zbog stjecanja velike financijske dobiti, te time narušavaju ugled crnogorskih pomoraca, koji na savjestan i profesionalan način obavljaju svoj posao i koji su desetljećima bili prepoznati u svijetu kao visokoobrazovan i rukovodeći kadar na brodovima u mnogim pomorskim kompanijama širom svijeta”, saopćili su iz UP-a.
Istaknuli su da je zapljena kokaina u Njemačkoj još jedan pokazatelj konkretne suradnje UP s međunarodnim partnerima i njihove spremnosti i odlučnosti da se stane na put organiziranom kriminalu.
“Realizaciji policijske akcije je prethodila opsežna međunarodna istraga, kroz razmjenu informacija i praćenje broda u Portugalu, Španjolskoj, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji i Njemačkoj. Crnogorska policija će, kao pouzdan partner, nastaviti punim kapacitetima pružati doprinos u iniciranju i provođenju međunarodnih istraga, koje će dovesti do razotkrivanja pojedinaca i kriminalnih grupa, koje na ovaj način urušavaju ugled ove profesije, kao i same države. Zbog daljeg nesmetanog toka istrage i aktivnosti koje se provode u Njemačkoj, trenutno nismo u mogućnosti dati više detalja u vezi s konkretnim predmetom”.
Izvršni direktor Barske plovidbe Tihomir Mirković rekao je da je zatečen informacijom da je na brodu Budva zaplijenjeno pola tone kokaina.
Glavni tajnik Civisa Zoran Miljanić ocijenio je da bi Crnu Goru skupo mogla koštati zapljena droge na državnom brodu, odnosno da bi mogli ostati bez tog plovila.
On je istakao i da bi crnogorska policija najhitnije morala objaviti imena nalogodavaca šverca kokaina, jer bi se, u suprotnom, moglo posumnjati da je to državni posao.
“Poslije zapljene droge na školskom brodu Jadran, državnom brodu ratne mornarice, a samim tim i NATO snaga, imali smo priliku da vidimo da posada broda šverca kokain, a kasnije da vidimo i hapšenje par podoficira i civila, a ni riječi o nalogodavcu. Sreća da se taj brod, u momentu kada je kokain pronađen, nalazio u našoj luci, jer bismo ostali bez njega. Za razliku od njega, drugi brod u vlasništvu države Crne Gore, na kom je u luci Hamburg pronađen kokain, nalazi se na teritoriju Njemačke i samim tim što je posada švercala veliku količinu kokaina, brod po zakonu velike većine europskih država može biti zaplijenjen kao sredstvo izvršenja krivičnog djela” – rekao je Miljanić.
Istaknuo je da bi tako, osim sramote koju su nesavjesni pomorci nanijeli državi, Crna Gora zbog toga mogla biti oštećena za više milijuna eura.