O nama Marketing   |   Kontakt   |   English

Array

Krk: Održana 23. Krčka jedra, promovirana bogata pomorska i jedriličarska tradicija

I ovogodišnja, 23. po redu Krčka jedra – slikovita regata tradicijskih plovila na jedra, kao što tradicija nalaže, u akvatoriju Krčkog zaljeva, priređena je na blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, nakon posljednjeg otkucaja dvanaestog sata sa zvonika obližnje Katedrale.No, uz centralnu regatu priređeni su i drugi tematski sadržaji. Program je, tako, otpočeo 14. kolovoza predstavljanjem otočnog pomorskog nasljeđa održanim u Interpretacijskom centru pomorske baštine otoka Krka čije je vođenje povjereno brodomaketaru i kolekcionaru Željku Skomeršiću, dok je 14. i 15. kolovoza, na rivi, bila postavljana zanimljiva mini-izložba fotografija lokalnih pomorskih motiva.

Grad Krk

Grad Krk

Dodajmo tome kako je 14. kolovoza u Galeriji Decumanus otvorena izložba Terce jadranskih brodica autora Velimira Salamonakoju čini 60-ak tehničkih crteža općih planova tradicijskih, ali i danas nestalih hrvatskih, tj. jadranskih brodica na jedra i vesla. Iako se ovdje radi o računalnim crtežima bracera, gajeta, falkuši, batana, guceva, peliga i ostalih tradicijskih plovila, oni su napravljeni u skladu s načelima nacrtne geometrije i tehničkog crtanja. Te crteže, stoga, možemo smatrati najsustavnijim i najtemeljitijim prikazima morfologije naše tradicijske barke, do kojih je autor dolazio ne samo kabinetskim radom već i pomnim terenskim istraživanjem, pridonijevši tako prepoznavanju mediteranskog ishodišta Hrvatske. Ova izložbu, koju prati bogato opremljen dvojezični katalog, može se razgledati sve do 27. kolovoza, svakim danom (izuzev nedjelje) od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 22.00 sata.

Grad Krk

Grad Krk

Nadalje, dvadesetak posada na okupljenim pasarama, gucevima, batanama, gajetama i leutima, 15. kolovoza, u svoju je krčku avanturu krenulo u sklopu centralne regate – 23. Krčkih jedara, razapevši svoja bijela jedra pred konturama drevnog grada, čime je još jednom pobuđena uspomena na vremena kada je kroćenje vjetra bila izuzetna vještina, a pomorstvo temelj ekonomije. Jer opstanak na otoku bio je gotovo nezamisliv bez ribolova, bez prijevoza maslinovog ulja ili vina, bez pomorstva.

Grad Krk

Grad Krk

No naš grad i danas živi svoju tradiciju u očuvanoj povijesnoj jezgri, a njegovom lukom i danas prolaze brodovi dovodeći brojne posjetitelje željne istinskog doživljaja povijesnog grada. Zato je doživljaj regate s Krčke rive, zidina ili pak Frankopanskog kaštela, bio uistinu poseban, kao što je poseban i Plav, najstariji jedriličarski klub na istočnojadranskoj obali koji je nedavno proslavio 140. obljetnicu, a kojem je iznova pripala čast da, uz značajnu podršku Grada Krka, Turističke zajednice Grada Krka Vecle d.o.o., preuzme organizaciju ove slikovite revije tradicijskih plovila. U svojoj završnici, manifestacija je nastavljena podjelom nagrada najs(p)retnijim jedriličarima.

Grad Krk

Grad Krk

S obzirom na sve prethodno navedeno, možemo zaključiti kako primarna zadaća ove manifestacije biva promoviranje bogate pomorske i jedriličarske tradicije, kako grada, tako i otoka Krka, zajedno s vrednovanjem svega onog što pri baštinjenju tradicijskih plovila čine brojni entuzijasti koji na najbolji mogući način predstavljaju sve ono što je ovaj kraj nekad bio, i što u konačnici još uvijek jest.

I ovogodišnja, 23. po redu Krčka jedra – slikovita regata tradicijskih plovila na jedra, kao što tradicija nalaže, u akvatoriju Krčkog zaljeva, priređena je na blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, nakon posljednjeg otkucaja dvanaestog sata sa zvonika obližnje Katedrale.No, uz centralnu regatu priređeni su i drugi tematski sadržaji. Program je, tako, otpočeo 14. kolovoza predstavljanjem otočnog pomorskog nasljeđa održanim u Interpretacijskom centru pomorske baštine otoka Krka čije je vođenje povjereno brodomaketaru i kolekcionaru Željku Skomeršiću, dok je 14. i 15. kolovoza, na rivi, bila postavljana zanimljiva mini-izložba fotografija lokalnih pomorskih motiva.

Grad Krk

Grad Krk

Dodajmo tome kako je 14. kolovoza u Galeriji Decumanus otvorena izložba Terce jadranskih brodica autora Velimira Salamonakoju čini 60-ak tehničkih crteža općih planova tradicijskih, ali i danas nestalih hrvatskih, tj. jadranskih brodica na jedra i vesla. Iako se ovdje radi o računalnim crtežima bracera, gajeta, falkuši, batana, guceva, peliga i ostalih tradicijskih plovila, oni su napravljeni u skladu s načelima nacrtne geometrije i tehničkog crtanja. Te crteže, stoga, možemo smatrati najsustavnijim i najtemeljitijim prikazima morfologije naše tradicijske barke, do kojih je autor dolazio ne samo kabinetskim radom već i pomnim terenskim istraživanjem, pridonijevši tako prepoznavanju mediteranskog ishodišta Hrvatske. Ova izložbu, koju prati bogato opremljen dvojezični katalog, može se razgledati sve do 27. kolovoza, svakim danom (izuzev nedjelje) od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 22.00 sata.

Grad Krk

Grad Krk

Nadalje, dvadesetak posada na okupljenim pasarama, gucevima, batanama, gajetama i leutima, 15. kolovoza, u svoju je krčku avanturu krenulo u sklopu centralne regate – 23. Krčkih jedara, razapevši svoja bijela jedra pred konturama drevnog grada, čime je još jednom pobuđena uspomena na vremena kada je kroćenje vjetra bila izuzetna vještina, a pomorstvo temelj ekonomije. Jer opstanak na otoku bio je gotovo nezamisliv bez ribolova, bez prijevoza maslinovog ulja ili vina, bez pomorstva.

Grad Krk

Grad Krk

No naš grad i danas živi svoju tradiciju u očuvanoj povijesnoj jezgri, a njegovom lukom i danas prolaze brodovi dovodeći brojne posjetitelje željne istinskog doživljaja povijesnog grada. Zato je doživljaj regate s Krčke rive, zidina ili pak Frankopanskog kaštela, bio uistinu poseban, kao što je poseban i Plav, najstariji jedriličarski klub na istočnojadranskoj obali koji je nedavno proslavio 140. obljetnicu, a kojem je iznova pripala čast da, uz značajnu podršku Grada Krka, Turističke zajednice Grada Krka Vecle d.o.o., preuzme organizaciju ove slikovite revije tradicijskih plovila. U svojoj završnici, manifestacija je nastavljena podjelom nagrada najs(p)retnijim jedriličarima.

Grad Krk

Grad Krk

S obzirom na sve prethodno navedeno, možemo zaključiti kako primarna zadaća ove manifestacije biva promoviranje bogate pomorske i jedriličarske tradicije, kako grada, tako i otoka Krka, zajedno s vrednovanjem svega onog što pri baštinjenju tradicijskih plovila čine brojni entuzijasti koji na najbolji mogući način predstavljaju sve ono što je ovaj kraj nekad bio, i što u konačnici još uvijek jest.

Intervju

Kolumna

Službene informacije

Foto / video