U neobjašnjivoj masovnoj smrti morskih životinja na ruskom poluotoku Kamčatki, gotovo sav život s morskog dna stradao je u vodama pogođenim zagađenjem.
Ruske vlasti upozoravaju ljude da izbjegavaju plaže na obali poluotoka Kamčatke nakon masovnog pomora morskog života.
Ekolozi su digli uzbunu zbog ekološke katastrofe, a društveni mediji su preplavljeni slikama na kojima se vidi stotine mrtvih hobotnica, velikih riba, morskih ježeva i rakova na obali ruske plaže Khalaktyrsky.
Vlasti su uzimale u obzir onečišćenje nastalo od strane čovjeka, prirodne pojave ili potres povezan s vulkanom kao moguće uzroke masovne smrti.
Lokalni stanovnici koji su boravili na tim plažama žalili su se na povraćanje, groznicu, osip i natečene kapke.
Kamčatka je jedna od najudaljenijih ruskih regija, poznata po svojoj netaknutoj prirodi i aktivnim vulkanima.
Lokalni surfer Rasul Gadzhiev rekao je:
“Počeli smo primjećivati da nešto nije u redu s vodom, jer nakon običnog surfanja inače izađete osjećajući se dobro, ali ovaj put su nas pekle oči, nismo mogli normalno vidjeti.”
Vladini dužnosnici nisu isključili mogućnost curenja pesticida koji je mogao uzrokovati katastrofu. Osnovano je posebno povjerenstvo koje će ispitivati vode u blizini vojnih poligona Kozelsky i Radinsky koje se nalaze u blizini Petropavlovsk-Kamčatskog kako bi se našli dokazi koji ukazuju na uzrok ove katastrofe.
Nakon sudjelovanja u ekspediciji čiji cilj je bio procjena opsega štete, podvodni fotograf Alexander Korobok rekao je: „Nakon ovog zarona mogu potvrditi da postoji ekološka katastrofa. Ekosustav je značajno uništen i to će imati dugoročne posljedice jer je sve u prirodi međusobno povezano.”
Iz Greenpeace-a su izjavili da su njihovi testovi uzoraka vode s plaže Khalaktyrsky pokazali četiri puta veću razinu nafte od normalne, a razina toksičnog organskog spoja fenola je 2,5 puta veća od uobičajene.
Netaknuti poluotok popularno je odredište avanturističkog turizma zbog obilja divljih životinja i aktivnih vulkana. Incident se dogodio kad su vlasti pozvale turiste da ne posjećuju vulkan na Kamčatki zbog straha od neposredne erupcije.
Tim je također napravio mapu koja prikazuje ono na što je do sada nailazila Japanska obalna straža i kasnije pretrage.