Nakon 389 dana, istraživački brod Polarstern pristao je u Bremerhavenu (Njemačka). Brod je prošao 3,400 kilometara Arktičkim oceanom. Znanstvenici se nadaju da će steći nova znanja o klimatskom sustavu Zemlje.
Nakon godinu dana u Arktičkom oceanu, njemački istraživački ledolomac Polarstern stigao je u ponedjeljak ujutro u svoju matičnu luku Bremerhaven. Tijekom posljednjih nekoliko nautičkih milja pratila ga je flota brodova, uključujući MS Geestemünde i Atlantis.
Ovo je označio kraj prvog dijela spektakularne ekspedicije “Mozaik” za istraživanje klimatskog sustava na središnjem Arktiku. 20. rujna 2019., nakon desetogodišnjeg planiranja, Polarstern je krenuo iz Tromsøa u Norveškoj, na najveću arktičku ekspediciju svih vremena.
Pod vodstvom Instituta Alfred Wegener (AWI) u Bremerhavenu, stotine znanstvenika iz 20-ak zemalja nalazilo se na Polarsternu. U ekspediciju je bilo uključeno više od 80 istraživačkih instituta. Istraživači su prikupili podatke u pet područja atmosfere: morski led, ocean, ekosustav i biogeokemija na temperaturama nižim od -42,3 stupnjeva.
Sedam ledolomaca i istraživačkih brodova korišteno je za prikupljanje materijala i omogućavanje smjena osoblja. Polarstern je prešao ukupno 16,000 kilometara. Budžet za to je veći od 140 milijuna eura. “Mozaik” je inače zamjenski naziv za “Multidisciplinarni opservatorij za proučavanje arktičke klime”.
Na Arktiku je Polarstern deset mjeseci plutao ledenom pločom kako bi znanstvenici na brodu mogli mjeriti i uzimati uzorke u oceanu, ledu i atmosferi. Istraživači se nadaju da će dobiti nove informacije o klimatskom sustavu Zemlje.
Zbog pandemije koronavirusa, smjena osoblja bila je izazov koji je prijetio ekspediciji. Trebalo je dobiti dozvolu za ukrcavanje i iskrcavanje, te poštivati propise o karanteni. Posada je iz tog razloga morala ostati na brodu duže nego što je planirano.