U ono malo nezavisnih kina što ih je ostalo u nas, u Puli, Zadru, Dubrovniku i Sisku do kraja studenoga, a u zagrebačkom Dokukinu KIC do kraja ovog tjedna na programu je film “Jedriličarke s broda Maiden” britanskog redatelja Alexa Holmesa. Holmes je napravio biografski dokumentarac o Tracy Edwards, ženi koja je uspjela okupiti prvu žensku jedriličarsku posadu i 1989. sudjelovati u Whitbread utrci oko svijeta, što je dotad bilo posve nezamislivo, rezervirano isključivo za muški rod.
Film pripovijeda što je sve Edwards, kapetanica posade, morala proći, napraviti i izdurati ne bi li zauvijek promijenila svijet jedrenja; piše Jutarnji. Dvanaest je žena u devet mjeseci prevalilo 33.000 nautičkih milja od britanskog Southamptona preko Južnog pola i natrag. Osim golemog fizičkog i psihičkog izazova kakav pred jedriličara postavlja ocean, na njima je prije nego što su otplovile bilo da posve same mimo cijelog svijeta izdrže godine priprema za utrku.
Psihički pritisak bio je iznurujući jer u njih, osim ponekog dobronamjernog prijatelja i rodbine, nije vjerovao baš nitko i nitko im nije ni sponzorski, ni na bilo koji drugi način htio biti vjetar u leđa. Štoviše, Tracy Edwards i njezine žene zaplovile su po – sve kontra snažne struje – i one u društvu i one na oceanu. Preživjele su zimsku oluju koja ih je pratila na etapi od Urugvaja do Australije, plovile tijekom očajnog vremena od Novog Zelanda natrag prema zapadu, ali javno mnijenje na kraju su učinile euforičnim u navijanju za njih. Na početku percipirane kao apsolutne, posve ridikulne autsajderice, te su žene na cilj u svojoj klasi stigle druge, pobijedile u dvije od šest etapa vrlo zahtjevne utrke, a na putu je liječnica, članica njihove posade, spašavala članove druge posade.
Posada ženskog broda Maiden svojom determiniranošću da uspije, snagom i znanjem odjednom je imponirala i onima koji su joj se najglasnije rugali, među njima i mnogim sportskim novinarima. Sudjelovanjem u Whitbread utrci, još i relativno uspješnim sportskim rezultatom, Edwards i njezine kolegice nisu samo ušle u povijest jedriličarskog sporta, nego i u povijest ženske emancipacije. Gledajući kako se ženska posada priprema za utrku, njihovi muški konkurenti, kolege jedriličari, ali i svi mediji te sponzori bili su uvjereni da će te djevojke izdahnuti negdje na oceanu, da će ih progutati more. Ni broda Maiden, ni njegove u to doba posve neobične posade ne bi bilo da nije bilo krajnje tvrdoglave odlučnosti Tracy Edwards, skiperice i kapetanice posade, koja je tada bila u ranim dvadesetima.
Kad je poželjela sa ženskom jedriličarskom posadom oploviti svijet, Edwards nije imala ni brod, ni posadu, ni sponzore, nikoga iza sebe, sama i bez podrške, bila je okružena gomilom ljudi iz svijeta jedrenja koji su joj se iskreno čudili, zaobilazili je dapače, misleći da je riječ o autodestruktivnoj ekshibicionistici, u najboljem slučaju infantilnoj djevojci koja nema pojma o čemu govori.
Seksizam je u dijelu društva postao tabu, ali to ne znači da seksizma i dalje nema na sve strane oko nas. Doduše, sad je često suptilniji, ali samim time ne manje toksičan. “Danas je seksizma puno na društvenim mrežama, ali je prikriven jer muškarci znaju da više ne mogu glasno reći stvari koje su prije olako govorili. Nije seksizma puno manje, ali ga je puno teže detektirati”, kaže Edwards. Kad im je rečeno da ne mogu oploviti svijet iz gotovo banalnog razloga jer su žene, bio je to trenutak koji je poslužio kao pogonsko gorivo, za motivaciju okupljanja posade.
Edwards ističe da je sveopća skepsa koja ju je okruživala bila bitan dio onoga što ju je pokretalo, tjeralo da ne odustane. Nije, jasno, bilo lako izdržati te godine u kojima su joj se razni smijali, rugali dapače, dobacivali joj od otvoreno ponižavajućih komentara do patronizirajućih savjeta da odustane. Nije slutila da će, kad utrka završi, postati i prva žena koja je ikad dobila u svijetu jedrenja prestižnu godišnju nagradu Yachtsman. Koincidiralo je da je dokumentarac, u kojem je puno zanimljivog arhivskog materijala, napravljen u vrijeme pokreta MeToo.
Članak u cijelosti pročitajte ovdje.
Video: Što se događa s otpadom s najvećeg svjetskog kruzera?