Pomorski znanstvenici sa Sveučilišta u Hong Kongu koriste 3D tisak za stvaranje umjetnih grebena uz obalu grada. Pločice, koje su dizajnirane da oponašaju moždane koralje, pomoći će obnavljanju populacije koraljnih grebena u morskom parku Hoi Ha Wan; piše portal klimatskepromjene.hr.
Klimatske promjene znatno utječu na koraljne grebene. Uloga koraljnih grebena je velika: održavaju 25 posto cjelokupnog morskog života, pružajući hranu, sklonište i mjesto drugim organizmima za uzgoj mladih. Oko 500 milijuna ljudi širom svijeta također se na njih oslanja za život. Za zajednice u blizini koraljnih grebena izvor su hrane, pružaju zaštitu od elemenata i prihod kroz turizam.
Razvijene u sveučilišnom laboratoriju za robotsku proizvodnju, ove “grebenske pločice” pomažu koraljima da prežive, stvarajući površinu za koju se mogu pričvrstiti. Ulomci koralja ne mogu se lako pričvrstiti na morsko dno jer se kreće – a abrazivna zrnca pijeska mogu oštetiti i njihovo osjetljivo tkivo.
Grebenske pločice su 3D otisnute pomoću gline, a zatim su pečene u peći na 1125 Celzijevih stupnjeva kako bi se stvrdnulo u terakotu. Njihovi složeni dizajni nadahnuti su prirodnim uzorcima koralja, a tim tvrdi da je materijal ekološki prihvatljiviji od metala ili betona.