Oznake na moru su popriličan problem u praksi, i to ne radi njih samih, već činjenice da najveći broj ljudi koji borave na moru ne zna čemu većina oznaka služi. O ronilačkim plutačama, koje upozoravaju da ispod njih netko roni, već su ispredene legende; piše Otvoreno more.
Najveći broj ronilaca, nažalost, izbjegava postavljanje plutača iz razloga što umjesto da odvraćaju plovila od njih, većinu neupućenih privlače da dođu što bliže, čime je vjerojatnost nesreće umnogome veća. Nadalje, oznake zabrane sidrenja su također mnogima nepoznate, jer svako ljeto pokraj tih oznaka možete slikati usidrena plovila.
Što se tiče oznaka za uzgajališta, bilo riba ili drugih morskih organizama, nije greška reći da su one u većini potpuna misterija, iako su postavljene uz uzgajališta, pa bi se oni koji ih ne prepoznaju trebali barem upitati čemu služe.
ŽUTA BOJA
Pravilnikom o sustavu obilježavanja plovnih putova i objektima sigurnosti plovidbe definirano je da se koriste posebne oznake za niz morskih područja, uključujući i polja za marikulturu. Te posebne oznake obojene su žutom bojom, a po obliku moraju biti različite od ostalih standardnih oznaka i obično imaju žuti znak X na vrhu oznake.
Dodatno se na posebne oznake mogu upisivati brojevi, odnosno slova da bi se istaknula njihova namjena. Te oznake, dakle, označavaju područja uzgoja riba i drugih morskih organizama, i ovisno od veličine područja može biti samo jedna ili više njih.
Uglavnom, kad vidite takve oznake, trebate znati da je sukladno Zakonu o morskom ribarstvu na području uzgajališta, i na udaljenosti manjoj od 300 metara od oznake položaja uzgajališta, odnosno 50 metara za područja gdje se obavlja uzgoj školjkaša, odnosno granice koncesijskog područja, zabranjeno obavljanje ribolova i drugih radnji koje mogu ometati djelatnost uzgoja.
Ovdje pripazite jer, znači, nije samo zabranjeno ribarenje, već i plovidba, posebice glisiranje u blizini takvih područja, na što se mnogi uzgajivači stalno žale. Ako ste nekoga vidjeli da ribari unutar nekog područja i pretpostavljate da uzgajivač za to zna, onda se može raditi o nekom od oblika ribolova koji je dozvoljen unutar toga područja, ali samo određenim osobama.
Primjerice, u slučaju bijega ribe iz uzgojnih kaveza, može se na zahtjev nositelja dozvole za uzgoj na području uzgajališta, rješenjem dopustiti obavljanje ribolova u svrhu vraćanja odbjegle ribe.
ELIMINIRANJE KOMARČI
Nadalje, mnogima su poznati problemi koje uzgajivači školjaka imaju s komarčama, a koje su veliki predatori školjaka te uzgajivačima katkad nanose ogromne štete uništavajući gotovo cijelu količinu školjaka spremnih za tržište.
To je posebice izraženo u Malostonskom zaljevu, našem najvećem području za uzgoj školjaka, te je od prije nekoliko godina za potrebe zaštite proizvodnje školjkaša od predatora dozvoljen ribolov unutar koncesioniranog dijela pomorskog dobra određenim ribolovnim alatima, načinima ribolova i u određenom razdoblju na zahtjev ovlaštenika. Jasno, to je dozvoljeno posebnim dozvolama i samo točno određenim osobama.
Također, neki će sada kazati da su vidjeli nekoga na kavezima za tune kako lovi divlje tune koje su njima privučene, ali to nije dozvoljeno nikome, pa ni onima koji tamo rade.
U slučaju da ne znate ove propise, što vas ni u kojem slučaju ne oslobađa od odgovornosti, kazne za ovakve prekršaje i nisu baš male. Naime, novčanom kaznom u iznosu od 5000 do 30.000 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako obavlja ribolov i druge radnje koje mogu ometati djelatnost uzgoja. U slučaju da ste fizička osoba, primjerice sportski ili rekreacijski ribolovac, novčana kazna za ovakav prekršaj je od 2000 do 5000 kn.