Ove periske su opstale u divljini unatoč pošasti koja je prošlih godina zahvatila cijeli Mediteran.
Iz Udruge Eko more Medulin su izvijestili kako su metalni kavezi postavljeni kako bi preživjele primjerke zaštitili od potencijalnih predatora, među kojima je na žalost i Homo sapiens. Otvori na njima su dovoljno mali da zaustave orade, hobotnice i kvrgave zvjezdače, a dovoljno veliki da omoguće strujanje mora s fitoplanktonom i zooplanktonom kojima se periske hrane filtrirajući vodu.
Kako bi izbjegli postavljanje betonskih blokova, za pričvršćivanje kaveza korištena je ekološki prihvatljivija tehnika bušenja podloge podvodnom električnom bušilicom i postavljanja vijaka.
Kao i dosadašnje aktivnosti Udruge Eko more Medulin, postavljanje zaštitnih kaveza je provedeno u koordinaciji i po nalogu nadležnih institucija (Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja – Zavod za zaštitu okoliša i prirode, NP Brijuni, JU Natura Histrica …).
Pred Tarom, Sarom, Marom i Pinom je kritičan period budući da dolazi ljeto, a endoparazit Haplosporidium pinnae postaje aktivan pri temperaturama mora iznad 13,5 °C. Periske su se lijepo oporavile tijekom zime te su narasle 10-15 mm što ulijeva tračak nade da će i ovo ljeto uspješno prebroditi.
U potrazi za drugim preživjelim periskama mogu pomoći svi koji imaju korisnu informaciju ili opažanje, što mogu dojaviti na neki od kontakata na FB stranici Udruge „Eko more Medulin“.