Udruga Eko Kvarner, ogranci Eko Kvarner Kostrena i Eko Kvarner Crikvenica upozoravaju na sustavno uništavanje obalne crte kvarnerskog područja nekontroliranim nasipavanjima i industrijskim onečišćenjima s posebnim osvrtom na nedavno onečišćenje Bakarskog zaljeva. Ispred udruge Eko Kvarner medijima su se obratili tajnica udruge Eko Kvarner Gordana Vukoša, predsjednik udruge Tira, Renato Franko, te članica Eko Kvarnera Milvana Arko-Pijevac; piše Glas otoka.
“U području obalne zone Kostrene godinama se događaju industrijska onečišćenja, posebno od strane Industrije nafte INA, Rafinerija Urinj koja godinama onečišćuje zrak i priobalno more. Incident onečišćenja Bakarskog zaljeva i zagađenja mora samo je jedan u nizu od mnogih incidentnih situacija koji se učestalo događaju u obalnom pojasu Kostrene već niz godina. U zadnjih desetak godina bilo je više od petnaestak većih zagađenja obalnog pojasa Kostrene s naslagama mazuta, masnim mrljama, katranom”, napomenula je među nekoliko primjera tajnica udruge Eko Kvarner.
Dodala je kako je INA u konstantnom prekoračenju zakonom dozvoljenih razina buke, što posebno negativno utječe na stanovnike Urinja, Randića, Šoića, naselja koja se nalaze unutar 300 metara od industrijskog kompleksa.
“Ono što zabrinjava je neprimjereno reagiranje odgovornih službi od inspekcija do tijela odgovornih za sanaciju štete. Ili se pravovremeno (ili uopće) ne iziđe na teren ili se uzimaju uzorci koji nisu relevantni. Već se u nizu reagiranja javnosti upozoravalo na nedovoljna ulaganja u održavanje pogona, iz čijih dotrajalih spremnika i instalacija kroz kraško tlo nafta i druge tvari konstantno cure u more. Stoga još jednom upozoravamo i apeliramo na upravu INE za hitno ulaganje u sanaciju postrojenja kako bi se zaštitio okoliš i samo zdravlje ljudi”, rekla je Gordana Vukoša tražeći od nadležnih da strogo kazne onečišćivače.
Renato Franko je ispred Udruge Tira govorio o stanju Bakarskog zaljeva nakon onečišćenja 20. ožujka ove godine. Incident se dogodio kada je iz napuklog tanka iscurio dio sadržaja onečišćenih balastnih voda. I dok s jedne strane iz Ine uvjeravaju kako se odmah pristupilo ispumpavanju preostalog sadržaja iz propuštajućeg tanka, stanovnici Kraljevice tvrde drugačije, odnosno da se čekalo da prođe vikend.
O funkcioniranju ekosustava i posljedica onečišćenja za život u moru i čovjeka govorila je Milvana Arko-Pijevac, koja je upozorila na uništavanje obale nekontroliranim nasipavanjima.
“Neosporno je da ima sve više slučajeva manipulacije pojmovima dohranjivanje i nasipavanje plaže na našoj morskoj obali. Raspon osoba koje manipuliraju tim pojmovima kreće se od lokalnih moćnika pa sve do samih čelnika jedinica lokalne samouprave. Smatramo da Hrvatska kao pomorska zemlja nema adekvatno riješenu definiciju pojmova dohranjivanje i nasipavanje plaže. Čest je slučaj kada se kreće u nasipavanje pod krinkom dohranjivanja bez potrebnih dozvola i bez izrade elaborata zaštite okoliša ili, površno izrađenih elaborata. Također, ima slučajeva kada prostorno-planska dokumentacija dopušta samo dohranu plaže bez povećanja plažnih površina i pomicanja obalne crte, a lokalna uprava radi idejna rješenja na način da dopušta nasipavanje, odnosno promjenu obalne crte, iako to nije predviđeno u prostorno-planskoj dokumentaciji. Takve situacije upravo su se dogodile u crikveničkom području uređenjem glavne plaže u Crikvenici”, istaknula je Milvana Arko-Pijevac navodeći također i druge primjere.
Za kraj je poslan apel odgovornima u nadležnome Ministarstvu, regionalnim tijelima i jedinicama lokalne samouprave da osim financiranja javnih akcija udruga i institucija i građana, konačno počinju poštivati zakonske regulative i pravodobno konzultirati struku.