Šibensko-kninski župan Goran Pauk, sudjelovao je jučer na konferenciji o inovativnim rješenjima za održivost Jadranskog mora te potpisao pismo namjere o uspostavljanju Centra izvrsnosti u podvodnoj robotici i senzorici, u okviru projekta Innovamare; piše Šibenski.hr.
Sjedište Centra bit će u Šibeniku, a pismo su potpisali i predstavnici institucija partnera na projektu Innovamare: potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Tomislav Radoš, predstavnik Fakulteta elektrotehnike i računarstva Nikola Mišković i predstavnik Instituta Ruđer Bošković Neven Cukrov.
– Osnivanje Centra izvrsnosti u podvodnoj robotici i senzorima predstavlja daljnji korak u izvrsnoj suradnji na projektu InnovaMare i stvaranju inovacijskog ekosustava u podvodnoj robotici i senzorici s misijom usmjerenom na održivost Jadranskog mora – kazao je župan Goran Pauk.
Centar izvrsnosti podvodne robotike i senzorike bit će središnje mjesto za suradnju i umrežavanje dionika iz javnog, privatnog i znanstveno-istraživačkog sektora, s ciljem razvoja inovativnih rješenja u robotici i senzorici u svrhu praćenja i prevencije onečišćenja mora i drugih rješenja za sektore plave ekonomije.
Zajedno sa zadarskim županom g. Božidarom Longinom te državnim tajnikom u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Šimom Erlićem, načelnicom Sektora za pomorsko dobro, morske luke i koncesije u MMPI Ninom Perko i Tomislavom Radošem, župan Goran Pauk sudjelovao je i na panel raspravi o načinima na koje predstavnici vlasti mogu podržati razvoj inovativnih rješenja.
Projekt InnovaMare, u okviru kojega se održava ova dvodnevna konferencija u Zadru, zajednički će razviti i uspostaviti model inovacijskog ekosustava na području podvodne robotike i senzorike za potrebe kontrole i nadzora s misijom orijentiranom na održivost Jadranskog mora.
Glavna svrha projekta INNOVAMARE- Zaronite u dubinu mogućnosti- je podizanje prekogranične suradnje između znanosti i privatnog sektora na višu razinu i olakšavanje uključivanja malih i srednjih poduzeća u međunarodne mreže za istraživanje.
– Kao proaktivni partner želimo poticati tehnološke inovacije, posebno projekte i programe koji su vezani za zaštitu okoliša, mora i pomorskog sektora. Suradnja lokalne i regionalne samouprave s privatnim sektorom je ključna za naš sveukupni razvoj. Osim gospodarske koristi ovaj projekt će pomoći u poboljšanju zaštite naših prirodnih resursa i okoliša što nam je izuzetno važno – kazao je Pauk.
Projekt InnovaMare u prvoj je fazi, a njegova provedba traje 30 mjeseci, od 1.07.2020. do 31.12.2022. godine s ukupnim proračunom od 5,6 milijuna eura. Projekt je dio Programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska, financijskog instrumenta Europske unije koji podržava suradnju između dvije države članica koje povezuje Jadransko more.