Skup organizacija Ujedinjenih naroda zajedno s međunarodnim vođama rada i članovima brodske zajednice pokrenuli su novi due diligence alat za dubinsku analizu koji će se koristiti kako bi bili sigurni da su prava pomoraca zaštićena u dovoljnoj mjeri.
Tim se alatom za temeljnu skrb o ljudskim pravima za vlasnike i najamnike tereta želi proširiti inicijative koje vodi industrija, poput Neptunove deklaracije, koja je udružila preko 800 svjetskih tvrtki koje se obvezuju usmjeravati posao i davati posebne pošiljke tereta prijevoznicima koji proaktivno poduzimaju mjere kako bi zaštitili svoje pomorce .
Ovaj široki popis za zaštitu ljudskih prava izdan je tvrtkama koje se bave pomorskom industrijom u sklopu zajedničke inicijative Svjetskog sporazuma Ujedinjenih naroda, UN-ovog Ureda Visokog povjerenika za ljudska prava, Međunarodne organizacije rada i Međunarodne pomorske organizacije.
Ovaj alat je podržan također i od strane Inicijative za održivu plovidbu, Svjetskog ekonomskog foruma, Globalnog pomorskog foruma, Etičke trgovačke inicijative i Foruma potrošačke robe. Predviđa se da će većina globalnih brendova koji su članovi Foruma potrošačke robe, uključujući Coca-colu i Nestle, preuzeti taj alat.
”Forum potrošačke robe pozdravlja nove moderne alate koji će podržati sigurnost i zdravlje radnika na moru. Kao što je Upravni odbor prošle jeseni napisao glavnom tajniku UN-a; ne samo da je kriza Covid-19 poremetila doprinos pomorske industrije globalnim lancima opskrbe, već je i nehotice stvorila moderan oblik prisilnog rada.
To je neprihvatljivo i želimo uputiti poziv dionicima svih sektora da zajedno i brzo rade na pronalasku rješenja” – izjavio je Wai-Chan Chan, Direktor Foruma potrošačke robe.
Zbog posljedica pandemije tisuće članova posade su tijekom protekle godine bili napušteni ili im je uskraćen posao. Agencije UN-a nadaju se da će nove smjernice pomoći da se osiguraju uvjeti rada te da su osnovna ljudska prava pomoraca ispoštovana i da udovoljavaju međunarodnim standardima.
Cilj novih smjernica je osigurati zaštita prava pomoraca na područjima kao što su tjelesno i mentalno zdravlje, pristup obiteljskom životu i sloboda kretanja.
“Učinak pandemije COVID-19 dodatno je naglasio krhkost globalnih opskrbnih lanaca jer pomorci i dalje trpe ogromne, a opet u velikoj mjeri nevidljive poteškoće i patnje”, rekla je Sanda Ojiambo, izvršna direktorica UN-ovog Globalnog dogovora,
„Duševna i fizička dobrobit pomoraca mora biti prioritet, a ovaj je alat važan korak u izgradnji svijesti o tome kako rješavati pitanja kršenja ljudskih prava u pomorskom sektoru. Šalje snažnu poruku o važnosti uključivanja pomorskih radnika u dubinske analize kako bi se osiguralo da se štetni utjecaji na ljudska prava identificiraju, spriječe, ublaže i riješe. “
Organizacije UN-a istaknule su svoju zabrinutost oko toga što su pomorci prisiljeni raditi izvan svojih ugovora ili maksimalnog razdoblja od 11 mjeseci utvrđenog Konvencijom o pomorskom radu.
Procijenjeno je da je trenutno 200.000 posada ostalo na moru izvan roka ugovora. Agencije UN-a također su izrazile snažnu zabrinutost zbog izvještaja da tvrtke koje se bave međunarodnom trgovinom izbjegavaju iznajmljivanje plovila tamo gdje je potrebna promjena posade, a neke u ugovorima o zakupu zahtijevaju klauzule “bez promjene posade”.
Nedavni incident u Sueskom kanalu podsjetio je vlade i tržišta koliko je pomorstvo važno za globalni opskrbni lanac. ”, rekao je Guy Platten, glavni tajnik Međunarodne komore. Još je dodao:
“Pomorci nastavljaju raditi na održavanju globalne trgovine u iznimnim okolnostima, a incident u Sueskom kanalu samo je pogoršao ionako tešku problematiku promjene posade. Pomorci ne smiju biti zaboravljeni zato što je kanal ponovno otvoren i pozivamo tvrtke da hitno usvoje ove važne preporuke. “