Legende uglavnom imaju svoje određeno uporište u stvarnosti i pravo je pitanje u kolikoj je mjeri je pojedinim pričama sačuvana originalna verzija nekog događaja. Najčešće se priče tijekom vremena obogaćuju sa sve više novih slojeva kazivanja koje ih u velikoj mjeri udaljavaju od originala. ; piše Povijest.hr
Izuzetak vjerojatno nije ni priča o “Ukletom Holandezu” (engl. Flying Dutchman) koja govori o brodu koji je osuđen na vječnu plovidbu morima. Postanak ove legende se smješta u 17. st., i u središtu ove priče je brod nizozemske istočnoindijske kompanije, koji je, ako je vjerovati kazivanju, plovio na ruti od Europe do Indije.
Na krajnjem jugu Afrike prilikom prolaza izuzetno teške pomorske dionice oko Rta dobre nade brod je, prema kazivanju, upao u oluju. Kapetan broda, moguće Hendrik Van der Decken, se umjesto da odgodi prolaz ovim putem, tvrdoglavo odlučio nastaviti putovanje, pri čemu se i zakleo da će, ako bude potrebno, obići rt makar plovio do Sudnjeg dana.
U narodnoj predaji brodovi postaju ukleti najčešće kao posljedica pogrešnih odluka ključnih ljudi koji se u datim trenucima nisu pokoravali silama prirode već su zbog svojeg častohleplja dovodili brod i svoju posadu u nepotrebnu opasnost.
Rašireno je vjerovanje da svi oni koji vide ovakav ukleti brod mogu očekivati nesreću. U gomili takvih priča može se iščitati upozorenje prema kojem posada ukletog broda silno želi poslati pisma svojim najbližima pa želi stupiti u kontakt s brodom i posadom koje susretnu, što rezultira smrću posade i razaranjem tog broda.