Preko 360 milijuna kuna bit će uloženo u novu ACI marinu Rijeka na prostoru Porto Baroša, što buduću marinu za megajahte čini jednim od trenutačno najvećih ulaganja ovog tipa na Jadranu. Riječ je o ulaganju tvrtke ACI-Gitone, koju su osnovali Adriatic Croatia International Club (ACI) i njemačka grupacija Lürssen, piše Novi list.
Dr. sc. Juraj Bukša, član Uprave ACI-ja, u intervjuu za Novi list podsjetio je kako u Hrvatskoj trenutačno samo tri marine imaju najvišu kategorizaciju pet sidara od čega su dvije upravo ACI-jeve, i to ACI marine Cres i Rovinj.
”ACI – Gitone d.o.o. planira uložiti 363,7 milijuna kuna u gradnju marine za jahte i megajahte. Koncesija se daje na razdoblje od 30 godina i vjerujemo da ćemo sinergijom iskustva i znanja sagraditi i upravljati jednom od najljepših marina na ovom području Mediterana. Prostor Porto Baroša trenutačno je nedostupan širem građanstvu, a izgradnjom ACI marine Rijeka želimo prostor Porto Baroša otvoriti i za sve građane”, rekao je.
Osim razvoja nautičkog turizma na višoj razini, ulaganjima u ACI marinu Rijeka želi se podići razinu cijele destinacije, ne samo Rijeke, nego čitave kvarnerske regije pa i Mediterana. Najveća prednost ACI marine Rijeka, osim sadržaja i vrhunskih usluga koje će nuditi bit će njezina blizina i cestovna povezanost s emitivnim tržištima, što se u vrijeme pandemije pokazalo iznimno važnim.
Budući da u Hrvatskoj u ovom trenutku ne postoji veliki broj vezova za superjahte, Bukša ističe poziciju Porto Baroša i Putničke luke koja omogućuje smještaj za takve vrste plovila. U marini će biti i vezovi za charter plovila, kao i za manja plovila, ne isključivo super i mega jahte. Izgradnja i otvaranje marine, osim za nautičare, imat će veliku važnost i za cijelu lokalnu zajednicu s obzirom na to da će se generirati cijeli niz novih poslova, uz predviđena 132 radna mjesta u marini.
Što se tiče trenutačne situacije s Covid-19 virusom, dr.sc. Juraj Bukša je naglasio da je većina djelatnika ACI marine, njih čak 70%, cijepljeno. Smatra da visoka cijepljenost pokazuje iznimnu razinu društvene odgovornosti zaposlenika, kao i cijelog nautičkog sektora. U brojnim marinama organizirani su punktovi za brzo antigensko i PCR testiranje turista što također olakšava boravak i prelazak granice.
Riječ je o velikom iskoraku ne samo za Rijeku već i čitavu kvarnersku regiju, ali i Hrvatsku koju će ova investicija dodatno pozicionirati na svjetskom nautičkom tržištu.
Cijeli intervju možete pročitati <<ovdje>>.