U akvatoriju riječke luke je predstavljen projekt mapiranja podmorja za izradu digitalnih 3D pomorskih karti hrvatske obale. Brzorastući pomorski sektor temelji se na automatizaciji i raste potreba za preciznim digitalnim kartama obala. Prve karte riječkog podmorja bit će dostupne za desetak dana; piše HRTRadioRijeka.
Rezultati istraživačkog pilot projekta partnera iz Austrije, Njemačke i Hrvatske, našoj će zemlji biti ustupljeni besplatno, rekla je Teuta Duletić, izvršna direktorica Lürssen Designe Centra Kvarner, jednog od partnera projekta.
Croatian Coast and Harbor Survey (CCHS) zajedničko je ulaganje i projekt nekoliko europskih visokotehnoloških tvrtki i istraživačkih institucija u pomorstvu, automobilskoj industriji, visokotehnološkom i geofizičkom sektoru koja obavlja mjerenja, a potom integrira slike morskog dna i slike površine kako bi se pomoću naprednih geodetskih tehnologija izradili precizni 3D modeli i pomorske karte hrvatske obale, njezinih luka i marina.
Modeli i karte su primjenjivi na geodetske karte, što znači da hrvatska vlada može pružiti sliku svojih obala u skladu sa standardom WGS84. Nadalje, CCHS je razvijen za automatizaciju pomorskog sektora u budućnosti, kao i za podršku održivom razvoju turizma. 3D modele i karte osigurat će vlada, a koristit će se i za sigurniju plovidbu za velike brodove, mala plovila i jedriličare.
Sve je veća potreba za vrlo preciznim digitalnim kartama podvodnih i obalnih obala za brzorastući pomorski sektor koji se u ovom desetljeću sve više temelji na automatizaciji. Sve luke, pomorski objekti i pristaništa moraju biti pripremljeni za izazove i zahtjeve klijenata, pa će Hrvatska, ali i same uprave uprave luka i marina morati pružiti digitalne navigacijske informacije s velikom točnošću svim korisnicima svojih teritorijalnih voda -za obalne linije i obale kao i za morsko dno.
Brodovi će biti opremljeni naprednim radarskim i sonarnim tehnologijama i komunikacijskim sustavima koji traže digitalne dodirne točke na strani pomorske infrastrukture. CCHS je u mogućnosti pružiti osnovu za sve to – tehnologiju i podatke, kao i krajnje proizvode, poput aplikacija i rješenja u oblaku.
CCHS će generirati vrlo točne podatke, povezane s geodetskim digitalnim modelima i kartama luka i marina za cijelu hrvatsku obalu. Bit će to korisno i za automatizirane brodove bez posade, rekla je Duletić te najavila da će se upravo takvi brodovi budućnosti graditi u Hrvatskoj.
Ovdje možete poslušati izjave Teute Duletić, predstavnika austrijske tvrtke Vougee Roberta Galovica te riječkog dogradonačelnika Gorana Palčevskog