Dubrovčani su u nedjelju popodne bili svjedoci ne tako čestog prizora. Teretni brod Atlantske plovidbe Revelin prošao je ispred Grada pod zapovjedništvom Dubrovčanina, kapetana Roberta Stahora koji je objasnio kako se Dubrovnik našao na ‘Revelinovoj’ ruti, javlja Dubrovački vjesnik.
Krcali smo teret u Constanti, a drugi dio tereta u Rijeci. Taj dio smo ukrcali tamo i u dogovoru s Atlantskom plovidbom smo odlučili proći pokraj Grada jer odavno nijedan brod Atlantske plovidbe nije prošao. Rijetko naši brodovi uopće dolaze u Jadran, ovo je bila jedinstvena prilika da to učinimo. Put nas vodi u Kalinjingrad u Baltik i tamo bi trebali biti 18. prosinca navečer, kaže Stahor koji je već 2,5 mjeseca na brodu, a karijera pomorca navršava mu skoro 22. godinu.
Od 2012. stekao je čin zapovjednika broda. Naravno, plovidba ga ne ostavlja ravnodušnim.
To je neopisiv osjećaj, to je jako teško opisati pomorcu kojemu je to možda jedina prilika u karijeri da prođe pored rodnog grada na prekooceanskom brodu. Meni ovo znači jako puno, ne događa se tako često da domaći pomorac brodom prolazi pored Grada, pogotovo s teretnim, jer je Dubrovnik turistički grad pa dolaze samo putnički brodovi. Nama je ovo rijetka prilika i velika čast, svi smo vrlo, vrlo uzbuđeni i jako nam je drago, otkriva dubrovački kapetan.
Kiša praćena vjetrom koja je zahvatila dubrovačko područje ne olakšava plovidbu.
Da je lijepo vrijeme, prošli bismo baš jako blizu Grada, a sad smo morali držati udaljenost radi sigurnosti broda i posade. Da nas je vrijeme ‘pogledalo’, to bi bilo jako, jako blizu, ističe Stahor.
Simbolika prolaska ‘Revelina’ je to veća jer se događa uoči blagdana sv. Nikole, Dana pomoraca i Dana dubrovačkih branitelja.
Kao bivšem branitelju, sjećanje na 6. prosinca nije baš ugodno… Čestitam svim sugrađankama i sugrađanima, dubrovačkim braniteljima Dan dubrovačkih branitelja i blagdan sv. Nikole, zaštitnika pomorca. Pozdravljam sugrađanke, sugrađane, branitelje, pomorce i njihove familije! Također, htio bih spomenuti moju suprugu Anu i moje kćeri Doru i Niku koje također pozdravljam, govori kapetan Stahor ističući kako će posada sutrašnji dan obilježiti svečanim ručkom.
Sutra ćemo biti u mislima sa svima u Dubrovniku, posebno sa svojim familijama, dodaje kapetan Stahor koji bi se za otprilike mjesec i pol trebao vratiti doma.
Pored Stahora, na brodu je nekoliko članova posade iz Dubrovnika: Lujo Šoletić (prvi časnik palube), Antun Staničić (drugi časnik palube), Dinko Tentor (treći časnik palube), Ivo Borovina (vježbenik palube), Adriano Darer (drugi vježbenik palube), Hrvoje Mostahinić (upravitelj stroja) i Drago Kalinić (konobar). Također, još dva člana dolaze iz Dubrovačko-neretvanske županije: Zdravko Galov (vođa palube) je iz Metkovića i Josip Cetinić (elektroničar) iz Vela Luke.
Sveukupno, na brodu su 22 člana posade, dio je i iz Ukrajine. Inače, brod „Revelin” je izgrađen 2016. u Kinšanu u Kini, a plovi pod hrvatskom zastavom. Duljina mu je 180 metara, širina 32 metra, nosivost je 38 795 tona na ljetnom gazu od 10,50 metara. Riječ je o teretnom brodu za rasuti teret, snaga motora mu je 6.100 kilovata, a trenutni teret je soja (31 tona).
Tijekom prolaska, brod je zatrubio te tako pozdravio Dubrovčane, odgovorile su mu i sestre s Danača zvonjavom crkvenih zvona. Također, nekolicina građana okupilo se kako bi pozdravilo brod.
Kako piše DuList, s Danača su ih po tradiciji pozdravile sestre franjevke od Bezgrešnog začeća. Zvonjavom crkvenih zvona i mahanjem bijelim ubručićima poželjele su pomorcima sretnu i sigurnu plovidbu. Inače, kako kažu časne sestre s Danača, posljednji put pozdravljale su brod dubrovačkog brodara sad već daleke 2008. godine. Bio je to AP Zagreb na svojoj prvoj plovidbi.
O neraskidivoj vezi sestara s Danača i dubrovačkih pomoraca te Atlantske plovidbe pisala je u jednom od brojeva Atlant bulletina i časna sestra Katica Dabo.
Prijateljstvo AP i sestara franjevki s Danača s vremenom postaje sve prisnije, tako da slikovito možemo reći: mi smo jedna neobična obitelj koju je povezalo široko more i naša Gospa od Danača. Danče ne bi bile u potpunosti to što jesu bez ove ljubavi i povezanosti Gospe i pomoraca, svih onih koji od mora žive. Ona s ovog svetog mjesta već pet i pol stoljeća brižno, majčinski bdije nad beskrajnom pučinom te s ljubavlju čuva u srcu imena svih onih koji rado pohode ovo mjesto, a nada sve imena svojih pomoraca koji joj se utječu i zazivaju pomoć s mora i dalekih oceana, nalazeći u njezinom skutu utjehu i spas, zapisala je sestra Katica Dabo u tekstu ‘Gospa od Danača i pomorci, sestre Dančarice i Atlantska plovidba – prijateljstvo koje traje’.
Kapetanu Stahoru i cijeloj posadi želimo sretan put i mirno more!