Megajahta Royal Romance koja se nalazi u riječkoj luci – blokirana je, neslužbeno doznaje Novi list.
To znači da jahta ne može napustiti svoj trenutni položaj, a navodno su blokirana još neka luksuzna plovila.
Posljedica je to sankcija koje je Europska unija objavili Rusiji odnosno brojnim oligarsima koji diljem Europe posjeduju tvrtke, kuće i plovila.
Royal Romance dugo je vezana u riječkoj luci. Vlasnik ovog 92 metra dugog, ultraluksuznog plovila, formalno je do ožujka prošle godine bio ukrajinski političar i milijarder Viktor Medvedčuk, bliski Putinov prijatelj i vođa proruske opozicije u Ukrajini, koji je, prema pisanju stranih medija, najizgledniji kandidat za predsjednika marionetske vlade Ukrajine, uspije li Putin skršiti otpor Ukrajinaca. Medvedčuk je trenutno u bijegu od ukrajinskih vlasti i skriva se, prema tamošnjim medijima, na nepoznatoj lokaciji u Kijevu, nakon što je, prema ukrajinskom Ministarstvu unutarnjih poslova, prije tri dana pobjegao iz kućnog pritvora u kome je bio još od svibnja prošle godine zbog optužbi za izdaju i pljačku državnih resursa na Krimu.
»Royal Romance« svojim dimenzijama ulazi u pet posto najvećih luksuznih jahti na svijetu, koristi se isključivo za potrebe vlasnika i njegovih gostiju, a godišnji troškovi njezinog održavanja i putovanja procjenjuju se na vrtoglavih 15 do 20 milijuna dolara, što samo po sebi govori o financijskoj moći njezinog vlasnika.
U riječkoj luci je nekoliko brodova ruskih bogataša, što je nedavno rezultiralo nizom prijetnji upućenih prema brodovima i posadama zbog čega su bile i pod poajačnim nadzorom policije, piše Novi list.
Blokirana tri broda i bankovni računi 6 tvrtki
Kako neslužbeno doznaje Jutarnji, hrvatske vlasti dosad su blokirale tri broda povezana s pravnim ili fizičkim osobama koje su se našle na listi sankcioniranih od strane EU zbog ruske agresije u Ukrajini. Riječ je o brodovima koji se nalaze u Rijeci, Betini i Skradinu, ali su, navodno, s ruskim fizičkim i pravnim osobama povezana još tri broda čija se blokada navodno razmatra.
Blokirani su navodno i bankovni računi pojedinih tvrtki, a spominje se da je, uz tvrtku Đuro Đaković Termoenergetska postrojenja, riječ o još šest tvrtki koje su povezane sa sankcioniranim ruskim pravnim ili fizičkim osobama. Veliki broj zaposlenih ima samo Đuro Đaković TEP jer se u ostalih šest tvrtki, neslužbeno doznaje Jutarnji, radi o ukupno nešto više od desetak zaposlenika.