Nakon mjesec dana konstantne opasnosti za više od 100 stranih plovila koja su se našla usred oružanog sukoba između Ukrajine i Rusije te čak 5 napada na trgovačke brodove, Rusija je jučer najavila formiranje humanitarnog koridora kako bi trgovački brodovi konačno mogli napustiti ukrajinske vode.
“Ruska Federacija formira humanitarni koridor kako bi strani brodovi mogli isploviti iz ukrajinskih luka na otvoreno more. Riječ je o sigurnom plovnom putu za kretanje brodova, a krenut će iz područja okupljanja koje se nalazi 20 milja jugoistočno od luke [Chornomorsk]”, rekao je u četvrtak Mikhail Mizintsev, načelnik ruskog Centra za upravljanje nacionalnom obranom, prenosi The Maritime Executive.
No, kako pokazuju podaci MarineTraffica, koridorom dugim 80 milja, koji je otvoren danas od 8 do 19 sati, jutros izgleda nisu plovili brodovi. Dapače, strani brodovi u ukrajinskim vodama nisu se uopće pomicali, navodi Splash247. Ostaje tek vidjeti hoće li brodovi u ukrajinskim vodama do kraja dana ipak zaploviti koridorom na sigurno.
Podaci s platforme Sea/ pokazuju da je oko 100 brodova zapelo u ukrajinskim vodama od početka ruske invazije. Lloyd’s List pak navodi podatke ITF-a i ICS-a, koji ukazuju da je u ratnoj zoni zarobljeno oko 140 brodova pod stranim zastavama, na kojima se nalazi više od 1.000 pomoraca iz najmanje 20 zemalja. Mnogi ukrajinski lučki gradovi pretrpjeli su značajnu štetu u napadima.
Vijest o formiranju koridora, kojime bi oko 70 plovila trebalo isploviti iz Ukrajine, stigla je u pravo vrijeme: naime, nekoliko trgovačkih brodova ostalo je na minimalnim količinama zaliha hrane, vode i drugih potrepština. Brodovlasnici, upravitelji, sindikati i dobrotvorne organizacije danonoćno rade na izvlačenju posade s brodova u Ukrajini i njihovoj repatrijaciji.
Formiranje tzv. plavih koridora otežavala je činjenica da su na položajima u Crnom moru postavljene podvodne mine, najgušće ispred Odesse, najveće luke u Ukrajini. Repatrijacije stranih državljana također je otežala činjenica da Ukrajinci u dobi od 18 do 60 godina imaju obavezu služenja u vojsci i ne smiju napustiti državu, pa brodari nemaju puno izbora kada je u pitanju smjena posade. Iz tog razloga mnogi su brodovi napušteni, a posada je evakuirana.