Tvrtka za proizvodnju vodika, H2 Industries, u suradnji s tvrtkom pomorske arhitekture Technolog, razvila je 3D dizajn konceptnog broda koji bi trebao prikupljati plastični otpad i pretvarati ga u čisti vodik.
Prema procjenama UNEPA, UN-ovog programa za koordinaciju odgovora na ekološke probleme, zagađenje oceana plastikom još uvijek naglo raste te bi se moglo udvostručiti do 2030. godine. Plastični otpad trenutno čini 80% ukupnog otpada u moru, a najmanje 14 milijuna tona plastike završi u oceanu svake godine, piše Offshore Energy.
Dizajn za ovaj inovativni koncept predstavlja brod koji će skupljati plastični otpad, a zatim ga pretvarati u čisti vodik, pri čemu će se višak vodika moći vraćati na kopno.
Brod će biti nešto duži od 150 metara. Putovat će brzinom od četiri čvora koristeći električne motore, a dva manja plovila će vući mrežu koja bi trebala odvoditi otpad s površine mora, ali i do deset metara u dubinu. Najveća inovacija bit će otvoreni pramac koji će omogućiti da se prikupljeni plastični otpad ubaci na transportere i u skladišni prostor. Nakon toga, otpad će se pretvarati u vodik procesom termolize.
Za svakih 600 kilograma otpada može se proizvesti približno 100 kilograma vodika, koji se onda mogu smjestiti u liquid organic hydrogen carrier (LOHC) te u kontejnere. Kontejneri će se brodskim dizalicama prenositi na manja plovila koja će vodik prevoziti na kopno.
Predviđeno je da svaki brod skuplja plastiku oko godinu dana na jednom mjestu prije nego što prijeđe na drugo. Kako prilikom procesa ne bi bio ugrožen biljni i životinjski svijet, brod će koristiti industrijski testiranu tehnologiju dizajniranu za zaštitu biljaka, životinja i njihovih staništa.
U brodskoj industriji trenutno postoji veliki broj inicijativa vezanih za čišćenje plastičnog otpada. Najveća japanska brodarska linija, Mitsui OSK Lines (MOL), izvijestila je prošle godine kako su mikroplastiku izvučenu iz mora pretvorili u energetske proizvode korištenjem posebnih uređaja. Istovremeno, brodovi tvrtke Maersk igrali su ključnu ulogu u programu neprofitne organizacije The Ocean Cleanup, koja razvija različite tehnologije za čišćenje oceana od plastike, piše Splash 247.