Usluge vrhunskih pomoraca i skipera tražene su među krijumčarima droge. Mnogi od njih, zbog velikih novčanih iznosa, pristaju raditi za narko-kartele, a oni koji nisu zainteresirani izloženi su ucjenama, prijetnjama, pa čak i ubijeni.
Pomorca iz Kotora F.R., koji je uhićen na tivatskom aerodromu, policija sumnjiči da je bio zadužen za regrutaciju 13 crnogorskih pomoraca i pružanje logističke podrške tijekom šverca kokaina brodom “Yemaya”, a vjeruje se da je imao jednu od ključnih uloga u poslu, javlja portal 24sedam.rs.
Posljednje je to uhićenje u sklopu međunarodne operacije “Florida 1”, u kojoj je krajem srpnja uhićeno 8 osoba, 11 se nalazi u zatvoru, dok je istragom obuhvaćeno 28 osoba zbog sumnje da su godinama bili dio krijumčarskog lanca šverca kokaina iz Latinske Amerike u Europu. Podsjetimo, portugalska policija je u zoru, 30. svibnja 2019. godine, u arhipelagu u blizini marine gradića Horta kod Azora zaustavila teretni brod “Yemaya”, na brodu je pronađeno 500 paketa s 592,9 kilograma kokaina. Tada su uhićena trojica pomoraca iz Crne Gore, Hrvatske i Velike Britanije.
Pročitajte i: Velika akcija u Crnoj Gori: Više pomoraca uhićeno zbog šverca preko 6 tona kokaina
U 2019. godini srušeni su svi rekordi u zapljeni kokaina. Čak 600 kilograma kokaina iz Urugvaja u vlasništvu balkanskog kartela otkriveno je u Baselu. Američka carina 17. lipnja zapljenila je gotovo 20 tona kokaina u Philadelphiji, na brodu “MSC Gayane“, na putu za nizozemske luku Rotterdam. Tada su uhićena četvorica crnogorskih pomoraca, uključujući i časnika.
Kasnijom istragom utvrđeno je da su u luci Philadelphia američke vlasti na kontejnerskom brodu “MSC Gayane” otkrile 16,5 tona kokaina. Američko pravosuđe podiglo je optužnice protiv dvojice pomoraca koji su priznali da su pomagali prilikom utovar kokaina u brod.
Nažalost, brojni su primjeri slučajevi uhićenja pomoraca s ovih prostora, a koji su povezani s krijumčarenjem narkotika.
– Mnogi crnogorski pomorci na udaru su mafije koja šverca drogu. Oni, htjeli ili ne htjeli, moraju prevoziti kokain. Ako to ne žele, izloženi su prijetnjama i ucjenama. Prijeti se i smrću članova njihovih obitelji. Čak i kada su uhićeni, ni tada ne smiju reći tko ih je angažirao u strahu da ne ostanu bez nekog iz svoje obitelji, prijeti se čak i ubojstvima njihove djece. Konstantno su izloženi torturi i nasilju – rekao je za 24sedam.rs jedan od poznavatelja prilika na svjetskom narko-tržištu.