Rastuće cijene na tržištu prirodnog plina istisnule su desetke manjih trgovaca, koncentrirajući poslovanje u ruke šačice međunarodnih energetskih kompanija i vrhunskih svjetskih trgovačkih kuća, piše Reuters a prenosi Geopolitika.news.
Ne očekuje se da će ovaj stisak popustiti do 2026. kada se očekuje sniženje cijena i materijalizacija više ukapljenog prirodnog plina (LNG), što povećava brigu siromašnim zemljama koje se oslanjaju na njega za proizvodnju energije i povećava troškove za velika azijska gospodarstva.
Globalno tržište LNG-ja više se nego udvostručilo od 2011., dovevši desetke novih sudionika i širenje manjih igrača u Aziji. Posljednjih godina manji trgovci činili su 20% LNG uvoza samo u Kinu. No skok cijena LNG tereta na 175 do 200 milijuna dolara, s otprilike 15 do 20 milijuna dolara prije dvije godine, imao je seizmički utjecaj na aktivnost fizičke trgovine za mnoge manje igrače. Kapital potreban za trgovinu na tržištu skočio je nakon što su referentne cijene LNG-ja porasle s rekordno niskih nižih razina ispod 2 USD po milijunu britanskih toplinskih jedinica (mmBtu) u 2020. na najviših 57 USD u kolovozu.
U srpnju je japanski Nippon Steel Corp, drugi najveći svjetski proizvođač čelika, kupio isporuku LNG-ja po cijeni od 41 USD/mmBtu. Cijena promptnih cijena LNG-a tada je iznosila 40,50 USD/mmBtu. Cijene su nedavno pale, dosegnuvši 38 USD/mmBtu u ponedjeljak, ali analitičari kažu da su ostale na razinama koje se mogu povezati s tekućom energetskom krizom. “Najveći izazov s kojim se trenutno suočava svaki sudionik na tržištu je kredit”, istaknuo je Ben Sutton, izvršni direktor Six One Commoditiesa, američkog trgovca LNG-om koji je morao smanjiti poslovanje nakon skoka cijena u trećem kvartalu 2021.
Kratkoročna volatilnost tržišta povećala je rizik za trgovce, pri čemu geopolitika, a ne osnove, pokreću kretanje cijena. “Povećanje vrijednosti tereta LNG-ja, zajedno s porastom volatilnosti, je… prilično opteretilo one igrače koji rade s manjim bilancama”, rekao je Tamir Druz, direktor Capri Energyja, LNG konzultantske tvrtke. U Aziji, izvršni direktor za trgovinu rekao je Reutersu da su neki manji igrači ostavili urede “uspavane” u trgovačkom središtu Singapura, dok su kineski trgovci drugog reda i neke korejske tvrtke smanjile aktivnost jer je postalo teže osigurati financiranje. “LNG je ponovno postao roba bogatih”, rekao je Pablo Galante Escobar, globalni voditelj LNG-a u trgovcu energijom Vitol, na ovomjesečnoj međunarodnoj Gastech konferenciji u Milanu.
‘Visoke cijene ostaju’
Uvjeti su sada jako iskrivljeni u korist igrača s velikim, raznolikim portfeljima i jakim bilancama kao što su velike naftne kompanije Shell, BP i TotalEnergies zajedno s velikim trgovačkim kućama uključujući Vitol, Trafigura, Gunvor i Glencore.
BP, Shell, Trafigura i Glencore odbili su komentirati. TotalEnergies, Vitol i Gunvor nisu odmah odgovorili na zahtjev Reutersa za komentar.
Procjenjuje se da Shell i TotalEnergies imaju zajednički portfelj od 110 milijuna tona današnjeg tržišta LNG-a od 400 milijuna tona (MT), rekao je Jason Feer, globalni voditelj poslovnog obavještavanja u konzultantskoj tvrtki za energetiku i brodarstvo Poten & Partners. Obje su izgradile portfelje, pri čemu je Shell kupio BG, a TotalEnergies preuzeo Engiejev LNG ogranak. Tvrtke su također partneri u katarskom North Fieldu, jednom od najvećih LNG projekata. Dodavanje Qatar Energy portfelja od 70 milijuna tona i BP-a, koji se procjenjuje na oko 30 milijuna, znači da četiri igrača čine više od polovice tržišta.
Dok rastuće kamatne stope povećavaju troškove trgovanja, one još nisu uznemirile velike igrače, za koje povećani cjenovni pritisak predstavlja slatku točku, kažu izvori iz industrije. Shell i TotalEnergies prijavili su rekordnu dobit, dok je Vitolova rekordna dobit u prvom polugodištu 2022. premašila rezultate za cijelu 2021. Guy Broggi, neovisni konzultant za LNG, rekao je da su Shell i TotalEnergies glavni dobitnici kao partneri i otkupljivači u egipatskim tvornicama Damietta i Idku, zajedno s BP-om i talijanskim ENI-jem, prodajući LNG daleko iznad vladine ciljne cijene od 5 USD/mmbtu. Kao kupci američkog LNG-ja putem dugoročnih ugovora, Shell i TotalEnergies također su ostvarili ogromne dobitke od preprodaje jeftinih američkih tereta na skuplja europska tržišta, rekao je. “Ulazimo u nepoznato područje što se tiče tržišta LNG-ja, a posljedice trenutne krize s Rusijom teško je zamisliti – ne samo za LNG. Jedno je sigurno da su visoke cijene ovdje da ostanu dugo vremena”, rekao je Broggi.
‘Teško se natjecati’
Visoke cijene tereta LNG-a također proširuju energetsko siromaštvo na globalnoj razini jer neki tereti, u početku namijenjeni siromašnijim zemljama, na kraju budu preusmjereni europskim kupcima.
“Pakistan i Bangladeš ispadaju kao veliki gubitnici budući da su oba imala strategije nabave s visokim postotkom kupnje na licu mjesta i bili su ostavljeni da se suoče s energetskom krizom ove godine”, rekao je Felix Booth, voditelj LNG-a u tvrtki za analizu podataka Vortexa. U srpnju Pakistan LNG Limited (PLL) nije primio nijednu ponudu na natječaju za uvoz 10 pošiljki LNG-ja.
Indijsko ministarstvo nafte pokazalo je da je Indija platila 20% više na godišnjoj razini za srpanjski uvoz LNG-ja, vrijedan 1,2 milijarde dolara, dok su mjesečne količine uvoza dodatno pale zbog visokih spot cijena. “Dok ne izgradimo više infrastrukture i ne pustimo više brodova u vodu… bit će teško natjecati se s dobro uspostavljenim tržištima”, rekao je Charlie Riedl, izvršni direktor trgovačke grupe Center for Liquefied Natural Gas (CLNG). .
Spor razvoj projekta i mogući povratak Kine od ograničenja povezanih s COVID-om održat će cijene povišenima, kazao je Jason Feer iz Poten & Partnersa. “Moglo bi se pogoršati ako se Kina u velikoj mjeri vrati na tržište. Kina je ove godine izašla s tržišta zbog manje potražnje zbog blokada i sporijeg gospodarskog rasta. To je omogućilo protok količine u Europu”, zaključio je Feer.