Međunarodna udruga pomorskih učilišta (IAMU) ove godine je u Batumiju u Gruziji od 19. do 22. listopada 2022. održala 22. godišnju skupštinu (AGA) na kojoj su stručnjaci i službeni predstavnici raspravljaju o napretcima i budućim trendovima u pomorskoj edukaciji, treningu te istraživanjima.
IAMU je savjetodavno tijelo Međunarodne pomorske organizacije (IMO), te uključuje 70 članova među kojima je Zaklada Nippon iz Japana i Svjetsko pomorsko sveučilište (WMU) iz Švedske koje je osnovao IMO.
Pomorski fakultet u Splitu aktivan je član navedene međunarodne organizacije, te su na IAMU konferenciji (IAMUC) koja se održava kao dio godišnje skupštine aktivno sudjelovali predstavnici Pomorskog fakulteta, prodekanica za znanost prof. dr. sc. Merica Slišković, i prodekan za razvoj i međunarodnu suradnju doc. dr. sc. Marko Katalinić, koji je također sudjelovao u radu skupštine.
Prof. dr. sc. Merica Slišković izlagala je znanstveni rad naziva: “Identification of Features Associated with University Dropout-a case study of University of Split, Faculty of Maritime Studies“, dok je doc. dr. sc. Marko Katalinić predstavio znanstveni rad naziva: “The Seaworthiness of a Training Ship “NAŠE MORE” in Heavy Seas“.
Također, za konferenciju, između sažetaka predanih iz 22 različitih država te 35 IAMU sveučilišta odabran je znanstveni rad Gradske vijećnice i doktorandice Pomorskog fakulteta Maje Čović naziva “Preventing pollution of Adriatic Sea: Oil spill trajectory model using Pisces II scenarios and effects of incident on marine environment using multiple regression”, u kojem su prikazane simulacije onečišćenja naftom u Kaštelanskom zaljevu, te regresijska analiza koja promatra utjecaj promjenjivih varijabli na brzinu širenja onečišćenja.
Znanstveni radovi objavljeni su u IAMU Proceedings, a prošireni radovi biti će predani prestižnom znanstvenom časopisu Journal of Maritime Affairs (JOMA) Svjetskog pomorskog fakulteta (WMU). Sljedeća IAMU konferencija održati će se u Helsinkiju u Finskoj, čime će se nastaviti raditi na razvoju međunarodne suradnje u znanstveno istraživačkom potencijalu.