Mačka broda uobičajena je karakteristika mnogih trgovačkih, istraživačkih i pomorskih brodova koji datiraju iz antičkih vremena. Mačke se nose na brodovima iz mnogo razloga, što je najvažnije za suzbijanje glodavaca. Štetočine na brodu mogu oštetiti užad, drvenu građu, a u novije vrijeme i električno ožičenje. Osim toga, glodavci prijete brodskim prodavaonicama, hrani posada i mogu prouzročiti gospodarsku štetu brodskom teretu, kao što je zrnje. Također su izvor bolesti, što je opasno za brodove koji su na moru tijekom duljih razdoblja. Buhe štakora nositelji su kuge, a štakori na brodovima smatrani su primarnim uzrokom smrti.
Mačke prirodno napadaju i ubijaju glodavce i prilagođavaju se novom okruženju, što ih čini pogodnima za službu na brodu. Osim toga, nautičarima nude druženje i osjećaj doma i sigurnosti daleko od kuće.
Dalje u tekstu donosimo samo neke od mačaka koje su sa svojih devet života obilježile povijest pomorstva.
Blackie
Blackie je bio mačka broda HMS Prince Wales. Tijekom drugog svjetskog rata postigao je svjetsku slavu nakon što je Prince Wales vodio premijera Winstona Churchilla preko Atlantika do NS Argentije, Newfoundlanda, u kolovozu 1941. godine, gdje se potajno nekoliko dana u sigurnom sidrištu susreo s američkim predsjednikom Franklinom D. Rooseveltom. Taj je sastanak rezultirao proglašenjem Atlantske povelje.
Dok se Churchill pripremao iskrcati s broda Prince Wales, Blackie se približio. Churchill se oprostio od Blackiea, a taj trenutak je fotografiran i prijavljen u svjetskim medijima. U čast uspjeha posjeta, Blackie je preimenovan u Churchill.
Blackie je preživio potonuće Princa Walesa od strane carske zrakoplovne službe japanske mornarice kasnije te godine, i odveden je u Singapur s preživjelima. Nije ga bilo moguće pronaći kada je Singapur iduće godine evakuiran i njegova sudbina nije poznata.
Camouflage
Camouflage je bila mačka broda na palubi američke obalne straže LST na Pacifiku, u Drugom svjetskom ratu. Bio je poznat po traženju krugova neprijateljskih tragača preko palube.
Convoy
Convoy je bio brodska mačka na HMS Hermioneu. Tako je nazvan zbog broja posjeta broda pratnji konvoja. Konvoj je uvršten u brodsku knjigu i opremljen kompletom, uključujući malu viseću ležaljku u kojoj je spavao. Ubijen je zajedno sa 87 svojih članova posade kada je Hermionea mučila i potopila 16. lipnja 1942. njemačka podmornica U-205.
Emmy
Emmy je bila mačka broda RMS Empress of Ireland. Bila je narančasta tabby mačka koja nikad nije propustila putovanje. Međutim, 28. svibnja 1914., Emmy je skočio na brod dok je bio u luci Quebec City. Posada ju je vratila na brod, ali je opet otišla, ostavljajući mačiće iza sebe. Empress of Ireland otišla je bez nje, što se smatralo lošim znakom. Sljedećeg jutra Storstad je udario Empress of Ireland dok je prolazio kroz maglu u blizini ušća rijeke Saint Lawrence i ubrzo je potonuo, usmrtivši više od 1000 ljudi.
Felix
Felix je bila mačka broda na Mayflower II kada je isplovila iz Devona, Engleske, u Plymouth, Massachusetts, 1957. godine kako bi simbolizirala solidarnost između Velike Britanije i SAD-a nakon Drugog svjetskog rata. Dobio je svoj prsluk za spašavanje i jednom je pretrpio slomljenu šapu nakon nezgode. Šapu je ispravio brodski liječnik. Fotografije i priče o Felixu pojavile su se u časopisu National Geographic, Life i Yankee nakon njegova dolaska u SAD. Mačka i ostatak posade išli su u mimohod u New Yorku i obišli istočnu obalu tog ljeta. Na kraju ga je usvojila djevojka kabinskog dječaka Ann Berry i nastanila se u Walthamu, Massachusetts. Kapetan broda Mayflower II napisao je dječju knjigu o Felixu pod nazivom Felix i njegovim avanturama Mayflower II. Knjiga je objavljena povodom obilježavanja pedesete obljetnice broda na Plimoth plantažama.
Jenny
Jenny je ime brodske mačke na Titaniku i spominje se u izvješćima nekoliko članova posade koji su preživjeli plovidbu oceanskom linijom 1912. godine. Prebačena je s Titanikova sestrinskog broda Olympic i okotila u tjednu prije nego je Titanik napustio Southampton. Jenny i njeni mačići su bili zbrinuti od strane osoblja koje ih je hranilo kuhinjskim otpadom. Ravnateljica Violet Jessop kasnije je napisala u svom sjećanju da je mačka „položila svoju obitelj u blizini Jima, zaposlenika u kuhinji, čije je odobravanje uvijek tražila i kojem je uvijek davala toplu predanost”
Mrs Chippy
MrsChippy (zapravo mužjak) bio je na brodu Endurance, brod koji je Sir Ernest Shackleton koristio za svoju trans-antarktičku ekspediciju. Kada je brod izgubljen, zarobljen i na koncu zdrobljen u ledu u kutiji, Shackleton je naručio da se ubije pet pasa i Mrs Chippy, tvrdeći da se životinje ne mogu držati na brodu tijekom napornog putovanja.
Peebles
Peebles je bio mačka brod HMS Western Isles. Još jedna mačka koja je postala favorit brodske posade, znalo se da je posebno inteligentan, te se rukovao sa strancima kada bi ušli u garderobu.
Pooli
Pooli je služila u transportu napada Sjedinjenih Američkih država tijekom Drugog svjetskog rata. Osvojila je tri servisne vrpce i četiri borbene zvijezde.
Rinda
Rinda je bila mačka broda na norveškom teretnom brodu Rinda, koji je bio torpediran i potonuo tijekom Drugog svjetskog rata. Kada je preživjela posada shvatila da se njihova voljena mačka ne nalazi na brodu za spašavanje, veslali su se noću dok na kraju nisu čuli „miauu” u daljini. „Veslali smo koliko smo mogli i smijali se i plakali kada smo podigli mokro krzno na dasci”. Mačka je postala mačka broda na brodu za spašavanje, britanskoj naoružanoj mornaričkoj koćarici HMT Pict, i dobila je ime Rinda prema prethodnom brodu.
Simon
Simon je bio brodska mačka HMS Amethyst tijekom incidenta u Yangtzeu 1949. godine, a ranjen je u bombardiranju broda u kojem je poginulo 25 članova posade broda, uključujući zapovjednika. Ubrzo se oporavio i nastavio ubijati štakore i držati moral posade. Imenovan je u čin ‘Able Seacat’ Simona i postao je poznata osoba nakon što je brod pobjegao iz Yangtzea i vratio se u Britaniju. Kasnije je zarazio infekciju i ubrzo je umro. Odavanja počasti i njegova osmrtnica pojavili su se u Timesu. Posmrtno mu je dodijeljena ’Dickin medalja’, jedina je mačka koja je ikada osvojila nagradu, i pokopan je s punim pomorskim počastima.
Unsinkable Sam
Ranije nazvan Oscar, bio je brodska mačka njemačkog borbenog broda Bismarck. Kada je potonuo, 27. svibnja 1941. godine, preživjelo je samo 116 od više od 22.000 članova posade. Oscara je preuzeo razarač HMS Cossack, jedan od brodova odgovornih za uništavanje Bismarcka. HMS Cossack je bio torpediran i potopljen nekoliko mjeseci kasnije, 24. listopada, te je ubijeno 159 članova posade. Međutim, Oscar je ponovno preživio te je spašen i odveden u Gibraltar. Postao je mačka broda HMS Ark Royal, koji je potopljen u studenom te godine.
Oscar je ponovno spašen, ali je tada odlučeno prebaciti ga u siguran dom na kopnu. Dosada poznat kao Unsinkable Sam jer je preživio tri potonuća, dobio je posao hvatača miševa u poslovnim zgradama guvernera Gibraltara „jer je još uvijek imao šest života“. S vremenom je odveden u Ujedinjeno kraljevstvo te je proveo ostatak života u Domu za pomorce. Njegov portret postoji u zbirkama Nacionalnog pomorskog muzeja u Greenwichu.