Heraklion je stoljećima bio tek legenda, grad o čijoj se lokaciji dugo nagađalo, a koji je navodno datirao u 12. stoljeće prije naše ere. Bio je jedan od važnijih trgovačkih luka starog Egipta.
Heraklion je izgrađen na otocima u delti Nila, a vjeruje se da mu je ‘presudila’ kombinacija potresa i popratnih tsunamija. Međutim, nije nestao preko noći. Povjesničari vjeruju da je počeo tonuti u 2. stoljeću pr.n.e. te da je u potpunosti nestao do 8. stoljeća, prenosi Morski.hr.
Neki vjeruju da je izgubljeni Heraklion ili Thonis jedan od najvećih otkrivenih potopljenih gradova iz perioda starog Egipta, ali i uopće u povijesti. Njegove tajne tek se sada počinju u potpunosti otkrivati.
Heraklion je stoljećima bio tek puka legenda, grad o čijoj se lokaciji dugo nagađalo, a koji je navodno datirao u 12. stoljeće prije naše ere. O njemu su pisali i starogrčki povjesničari poput čuvenog Herodota, Strabona i Diodora.
Bio je jedan odvažnijih trgovačkih luka starog Egipta, ali i mjesto obožavanja s nekoliko istaknutih hramova, poput legendarnog hrama Amun-Gereba. Pronađen je 30-ak kilometara od Aleksandrije te oko 9 metara ispod razine mora u zaljevu Abukir.
Ruševine je prvi puta spazio pilot Royal Air Forcea 1933. godine dok je nadlijetao ovim područjem. Prva konkretnija istraživanja proveo je francuski arheolog Franck Goddio 2000. godine, piše The Archaeologist.
Među potopljenim blagom nađeni su ostacimasivnog hrama i kipovi visoki oko pet metara. Goddio je pronašao i ostatke 64 broda sa 700 sidara, sićušne sarkofage, riznice zlatnika i vrijedne amajlije.
Podvodna istraživanja nastavljaju se i danas te pomažu stručnjacima stvoriti točnu sliku o ovom trgovačkom gradu iz starog Egipta.