Europska komisija objavila je u petak da će i dalje priznavati filipinski sustav osposobljavanja i certificiranja pomoraca te potvrdila da je sustav u skladu sa zahtjevima STCW konvencije.
Odluku su pozdravile Udruga brodovlasnika Europske zajednice (ECSA) i Međunarodna brodarska komora (ICS). Kako stoji u priopćenju, ove organizacije “prepoznaju ključnu ulogu filipinskih pomoraca, koji čine 14% globalne radne snage, u svjetskoj pomorskoj industriji i održavanju međunarodne trgovine”.
U prosincu 2021. godine, nakon detaljne procjene postojećeg sustava obuke i certificiranja, Europska komisija obavijestila je Filipine da EU neće priznavati svjedodžbe pomoraca ako država ne poduzme ozbiljne mjere, uključujući osiguravanje usklađenosti s Međunarodnom konvencijom o standardima izobrazbe, izdavanju svjedodžbi i držanju straže pomoraca (STCW). Od tada su filipinske vlasti poduzele mjere kako bi se osiguralo usklađivanje sa zahtjevima Europske komisije, posebno u ključnim područjima kao što su praćenje, nadzor i evaluacija obuke i ocjenjivanja, prenosi gCaptain.
Europske komisije objavila je ovu odluku nakon što su filipinske vlasti odgovorile na izvješće Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA), u kojem su istaknuti nedostaci u standardima obuke i certificiranja pomoraca.
Predstavnici pomorske industrije, uključujući ECSA i ICS, naglasili su svoju predanost suradnji s filipinskim vlastima, predstavnicima pomoraca i pomorskom industrijom u izgradnji kontinuiteta i održivosti u filipinskom sustavu. U tu svrhu, u suradnji s vladom Filipina, formiran je Međunarodni savjetodavni odbor za globalna pomorska pitanja (IACGMA), koji je počeo s radom u siječnju.
Glavni tajnik ECSA-e Sotiris Raptis pohvalio je filipinske vlasti za predanost rješavanju problema koje je istaknula Europska komisija: “Ovo je pozitivna vijet jer filipinski pomorci igraju ključnu ulogu u europskom brodarstvu i održavanju europske trgovine.”
Raptis je dodao da će ECSA nastaviti posredovati u dijalogu između EU i Filipina vezano uz pitanja kvalifikacije, obuke i certificiranja pomoraca.
Glavni tajnik ICS-a Guy Platten naveo je da odluka Europske komisije ističe predanost Filipina osiguravanju usklađenosti obuke pomoraca s međunarodnim propisima.
“U siječnju 2023. pokrenut je novi savjetodavni odbor za pružanje stručnih savjeta o glavnim problemima koji utječu na filipinske pomorce, IACGMA, kojeg filipinska vlada podržava u suradnji s ECSA-om i ostalim partnerima. Suradnjom na rješavanju ovih problema, možemo se uhvatiti u koštac s izazovima s kojima se susreću pomorci. Održavanje standarda obuke pomoraca na svjetskoj razini osigurava njima svjetliju budućnost”, rekao je Platten.
“Značajan dio radne snage europske i pomorske industrije općenito dolazi s Filipina, a približno 50.000 filipinskih zapovjednika i časnika trenutno radi na brodovima pod zastavom EU-a. Filipini mogu računati na našu tehničku podršku u daljnjoj provedbi i nadzoru minimalnih zahtjeva obrazovanja, obuke i certificiranja, kao i uvjeta života i rada”, rekla je Povjerenica Europske komisije za promet Adina Vălean.
Europska komisija namjerava u nadolazećim mjesecima Filipinima pružiti tehničku podršku za poboljšanje sustava obrazovanja, obuke i certificiranja pomoraca.