Sve do početka ove godine Mozambik nije uopće bio vidljiv na karti hrvatske robne razmjene sa svijetom. Ta afrička zemlja nije bila uvrštena među 87 glavnih izvozno-uvoznih tržišta s kojima se odvija trgovina, no u siječnju ove godine državna statistika prvi put uvrstila ga je na tu ljestvicu.
U Hrvatsku je u siječnju, naime, vrijednost uvezene robe iz SAD-a bila na razini od 123,7 milijuna eura, a dok se lani svjedočilo pravoj eksploziji uvoza iz te zemlje, zahvaljujući LNG-u, čak od preko 800 posto, ovu godinu taj se rezultat počinje ispuhivati. U godinu dana vrijednost američkog uvoza opala je za gotovo 44%. A kao i u slučaju SAD-a, LNG je razlog i ovogodišnjem siječanjskom vanjskotrgovinskom iznenađenju s Mozambikom.
Potkraj siječnja, naime, zabilježen je prvi iskrcaj LNG tereta iz Mozambika, na tankeru British Mentor, kojeg je unajmio BP. Isporučen je LNG proizveden iz offshore plinskog polja Coral na obali Mozambika, a bio je to za krčki LNG plutajući terminal ujedno i 53. iskrcaj od početka njegovog rada.
Mozambik je, inače, i tek uvršten na popis zemalja proizvođača LNG-a, prva isporuka plina iz njegovih postrojenja realizirana je u studenome prošle godine. S obzirom na čvrstu odluku Europe da se odmakne od Rusije i osigura energetsku neovisnost, potencijal za ovu zemlju na europskom tržištu je značajan i zapravo dolazi u pravi trenutak.
Krčki terminal do sada je LNG uglavnom dobivao iz SAD-a, te iz Egipta. Ti poslovi vidljivi su i kroz rezultate troznamenkaste stope rasta uvoza iz tih zemalja, no sam ulazak Mozambika svakako je vrijedan pažnje uzme li se u obzir da je lani iz SAD-a ukupno uvezeno 3,17 milijardi eura, a iz Egipta ukupno 408 milijuna eura. Uvoz iz Mozambika prelazi primjerice uvoz iz Kine ili iz BiH u siječnju, u kojemu je ukupan registrirani uvoz u Hrvatsku iznosio 2,99 milijardi eura.
Kad je izvoz posrijedi, u siječnju je uočljiv zastoj prodaje u Italiji, glavnom tržištu za hrvatsku robu. Izvezeno je oko 197 milijuna eura, što je tek 1,6% više nego lani. Među ostalim glavnim tržištima primjetan je snažan rast izvoza u Sloveniju, za gotovo 28%, a u Njemačku je povećan za 12%, što je i prosječna stopa rasta izvoza u prvom ovogodišnjem mjesecu. Vrijednost izvezene robe u Njemačku i u Sloveniju veća je i nego što je u siječnju prodano u Italiju – vrijednost izvoza u Njemačku prešla je 216 milijuna, a u Sloveniju je dosegnula 201 milijuna eura.
Cijeli članak pročitajte na Poslovni.hr.