Na otoku Cresu postavljena je Morska škovacera. Uređaj je to koji ima oblik plutajuće kante za smeće koja kontinuirano filtrira morsku vodu skupljajući plastiku, mikroplastiku i ostale materijale s površine sprječavajući ih da otplutaju na otvoreno more ili padnu na dno gdje mogu naštetiti morskoj flori i fauni.
Originalni naziv im je seabin, a na Kvarneru ih zovu “morske škovacere”. Nakon probnog rada u creskoj luci usidrila se u ACI marini i počela s prikupljanjem otpada s površine mora.
– Gdje je veći broj plovila na jednom mjestu svakako se očekuje da ima pojedinaca kojima završi neki dio otpada u moru, rekao je Danijel Brnić, voditelj projekta u Otočnoj razvojnoj agenciji OTRA., za HRT.
– Dogovorili smo prelazak morske škovacere u sustav ACI marine Cres objeručke jer mislimo da je to nadopuna i implementacija još jednog boljeg sadržaja u smislu ekologije, objašnjava Alen Šepuka, direktor ACI marine Cres.
– Evo konkretno možemo je izvući da vidimo. U ovu posudu možemo reći stane 20 kila smeća, ona prikupim procijenjeno je, kilo i pol smeća na dan, Brnić pojašnjava.
Mahom su to plastične boce, vrećice i ambalaža, opušci i stiropor.
– Postavljanje morske škovacere u ACI marinu Cres je logičan korak u zelenoj tranziciji koju mi volimo reći da predvodimo u turističkom sektoru u Hrvatskoj, rekla je Adriana Mišković, voditeljica korporativnih komunikacija u ACI-u.
Ovakvih uređaja u lukama i marinama u svijetu ima više od 800, a u Hrvatskoj je ovo šesta. Na Cresu već dočekuje nautičare koji svake godine u marinama očekuju nešto novo.
– Nautičari su specijalni gosti i primjećuju svaku promjenu i svaku investiciju, zaključio je Šepuka.
Creska škovacera vrijedna 5 tisuća eura financirana je iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo, putem Natječaja za Očuvanje okoliša i održivo upravljanje prirodnim resursima.