Šibensko-kninska županija od danas ima na raspolaganju brzu brodicu hitne pomorske medicinske službe. Cijeli projekt vrijedan je više od 10 milijuna eura, a brodice su do sada isporučene u Zadru, Dubrovniku, Rabu i Malom Lošinju, prenosi ŠibenikIn.
Uspostava pomorske, kao i hitne helikopterske medicinske službe, značajan su iskorak u našem javnom zdravstvenom sustavu, istaknuto je na danas održanoj konferenciji u povodu primopredaje pete od šeste brodice. Na konferenciji su sudjelovali ministar zdravstva Vili Beroš, državni tajnik Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver, župan Šibensko – kninske županije Marko Jelić, gradonačelnik Grada Šibenika Željko Burić, zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Damir Važanić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Šibensko – kninske županije Tomislav Jukić, direktor Iskra brodogradilišta Aleš Ekar, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije Dragan Jelić i lučki kapetan Lučke kapetanije Šibenik Ivan Paušić.
– Uspjeh koji danas obilježavamo postignut je zahvaljujući suradnji Ministarstva zdravstva, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, priobalnih županijskih zavoda za hitnu medicinu, lučkih kapetanija, lokalne zajednice, a u tehničkom smislu Iskra brodogradilišta koje je izgradilo inovativnu nepotopivu brodicu, sposobnu odolijevati i udarima orkanskog juga – kazao je Beroš.
U šest mjeseci, od kada je operativno uključena prva takva brodica na Jadranu, uspješno je obavljeno 29 intervencija prijevoza pacijenata do zdravstvenih ustanova na kopnu.
– Brže ćemo moći doći do pacijenata, a koristit će se i za akcije traganja i spašavanja tako da će i djelatnici Kapetanije imati olakšanu plovidbu. Ponosan sam što je upravo ova brodica napravljena u Šibeniku – kazao je Paušić.
Direktor Eker zahvalio je svima koji su dali podršku, ali i kazao da već sad imaju upite s međunarodnog tržišta.
– Ekipa u šibenskom brodogradilištu bila je iznimno motivirana da naprave najbolju moguću brodicu što i testovi dokazuju. Ovo je iznimno važan projekt i znanje koje smo tu stekli, iskoristit ćemo i za druge projekte. Imamo već ozbiljne upite s međunarodnog tržišta, a bit će proizvedeni u Šibeniku i to je velika stvar. Brodica kao takva je najsuvremenija, zadovoljava sve standarde i zahvalan sam svima koji su nam dali podršku. Bitno nam je da će imati siguran brod kada će u teškim uvjetima ići spašavati živote – kazao je.
Brodice su građene od aluminijske legure, duljine su oko 15 metara, opremljene potrebnom medicinskom opremom. Pokreću je dva motora snage 660 kilovata i ima tri člana posade. Može primiti devet osoba, pacijenata i liječničkog osoblja, a u slučajevima spašavanja i do 35 osoba.
Brodica je konstruirana s funkcijom samoispravljanja (self-righting), što znači da se u esktremnim vremenskim uvjetima, u slučaju prevrtanja, sama vraća u radni položaj i nastavlja plovidbu. Pri tome se automatski isključuju pogon i elektronika.