Naftni gigant Shell tuži Greenpeace za odštetu od 2,1 milijun dolara, što je jedna od najvećih tužbi protiv ove organizacije za zaštitu okoliša, nakon što su ranije ove godine prosvjednici na 13 dana okupirali FPSO u vlasništvu Shella.
Incident se dogodio u siječnju, kada su se aktivisti Greenpeacea ukrcali na brod za prijevoz teških tereta (heavy-load) White Marlin sjeverno od Kanarskih otoka. Brod je za Shell prevozio FPSO do naftnog i plinskog polja Penguins u Sjevernom moru kod obale Ujedinjenog Kraljevstva, javlja Splash247.
Još za trajanje prosvjeda, koji se odužio do 12. veljače, Shell i njegov sutužitelj, graditelj FPSO-a Fluor, tvrdili su da će odštetu tražiti na sudu.
Strankama je ponuđeno da spor riješe izvan suda. Prema tvrdnjama Greenpeacea, Shell je tražio odštetu veću od 8 milijuna dolara, no ponudili su smanjeni iznos odštete od 1,4 milijuna dolara, uz uvjet da Greenpeace do daljnjeg obustavi sve prosvjede na Shellovim objektima na moru ili u lukama bilo gdje u svijetu.
Greenpeace je u listopadu odbio ponudu, navodeći da će pristati na zabranu prosvjeda ako Shell postupi u skladu s nalogom nizozemskog suda iz 2021., kojim se od kompanije zahtijeva da do 2030. smanji štetne emisije za 45% u odnosu na 2019. godinu.
Naftni i plinski gigant sa sjedištem u Velikoj Britaniji podnio je tužbu pri londonskom Visokom sudu, navodeći da je odšteta zatražena zbog pravnih troškova dviju prethodnih zabrana prosvjednika, kao i drugih troškova, uključujući osiguravanje dodatnog broda zbog sigurnosti. Potraživanja bi mogla narasti na ukupno 8,6 milijuna dolara ako i Shellovi izvođači budu tražili odštetu.
Greenpeace tužbu opisuje kao zastrašivanje, a navode da Shellovo potraživanje predstavlja “jednu od najvećih prijetnji mreži Greenpeacea da provodi kampanju u više od 50 godina svoje povijesti”.
Areeba Hamid, izvršna direktorica Greenpeacea u Velikoj Britaniji, optužila je Shell da “pokušava narušiti Greenpeaceovu sposobnost vođenja kampanje i pritom nastoji ušutkati legitimne zahtjeve za klimatskom pravdom i plaćanjem štete”.
“Ova tužba mora se odbaciti, a vlade moraju početi regulirati Shell jer je jasno da je kompanija usmjerena isključivo na profit, bez obzira na posljedice za ljude”, rekla je Hamid, prenosi Splash247.
Penguins FPSO prvi je novi Shellov brod u sjevernom Sjevernom moru u posljednjih 30 godina. Nafta se na polju proizvodi od 2002. godine, a očekuje se da će zahvaljujući projektu produljenja vijeka polja na vrhuncu proizvodnje isporučivati 45.000 barela ekvivalenta nafte dnevno.