Južnokorejska obalna straža mora razotkriti misterij potonuća malog teretnog broda od 200 tona u blizini njihove jugozapadne obale u Žutom moru, koje se dogodilo u srijedu rano ujutro.
Pronašli su potonuti brod, no nisu pronašli članove posade. Prema jednom izvješću moguće je da je brod otplutao iz Kine prije nego što se nasukao i potonuo u blizini južnokorejskog otoka Gageo, piše The Maritime Executive.
Obalna straža Mokpo i policijska postaja primile su izvješće od broda u prolazu da su vidjeli kako brod tone oko 9 metara udaljen od obale Gageoa koja se nalazi otprilike 250 milja jugozapadno od Seula. Dok su brodovi obalne straže stigli na mjesto događaja, brod je tonuo pod kutom od 45 stupnjeva. Nije bilo nikakvih znakova života, poziva u pomoć niti pronađenih preživjelih na tom području.
在韩沉没中国货船船东:船10天前被海水冲走 https://t.co/AAojjjJX16
— yonhapnews (@yonhapcn) November 29, 2023
Pokrenuta je akcija potrage i spašavanja i izdana je uzbuna brodovima koji plove u blizini u potrazi za mogućim preživjelima. Istodobno je obalna straža počela pretraživati kineski brod. Izvijestili su da je čamac za spašavanje ostao na brodu, a pretragom kormilarnice, kabine i strojarnice nisu našli nikoga, navodi The Maritime Executive.
Policiji na kopnu je javljeno da započne potragu jer je jedna od mogućnosti da su posada ili druge osobe možda koristile brod u pokušaju ilegalnog ulaska u Koreju. Obalna straža je rekla da ne isključuje druge kriminalne aktivnosti, uključujući mogućnost da je brod namjerno nasukan kako bi potonuo s ciljem potraživanja od osiguranja.
Kineski mediji su izvijestili da je kineski generalni konzulat zatražio “sveopći napor spašavanja”. U situaciju se uključila i kineska obalna straža.
Obalna straža Mokpo također pregledava nadzorne kamere s obale i južnokorejskih luka te intervjuira druga plovila i ribare koji djeluju u tom području. Neka izvješća sugeriraju da je plovilo primijećeno u tom području posljednja dva ili tri dana.
Drugo izvješće kaže da kineski brodovlasnik u provinciji Shandong tvrdi da je vlasnik broda. Novinska agencija Yonhap citira dužnosnika obalne straže koji kaže da je kineski brodovlasnik naveo da je brod bio usidren u Weihaiju i da je nestao 17. studenoga. Pokazavši mu sliku potonulog broda, on je potvrdio njegov identitet. Također je dostavio dokumente koji potvrđuju njegove tvrdnje.
Obalna straža Mokpoa sada istražuje teoriju da je plovilo plutalo bez posade nekoliko dana prije nego što se incident na obali Koreje dogodio. Međutim, nastavili su i s potragom te savjetovali lokalnoj policiji da nastave tražiti moguće ilegalne imigrante, javlja The Maritime Executive.