Ukupni globalni kapacitet offshore vjetroelektrana porastao je za 21 posto u posljednjih 12 mjeseci, povećavši se s 61,5 gigavata (GW) na 75 GW, prema novom izvješću britanske energetske trgovačke skupine Renewable UK, piše The Maritime Executive. Ovaj značajan rast naglašava sve važniju ulogu offshore vjetroelektrana u globalnom energetskom svijetu.
Kina predvodi svijet u kapacitetu offshore vjetroelektrana s 36,76 GW, što čini gotovo polovicu globalnog ukupnog kapaciteta. Slijedi UK s 14,7 GW instaliranog kapaciteta, dok je Njemačka na trećem mjestu s 8,3 GW. Nizozemska i Danska zaokružuju prvih pet s 3,7 GW i 2,7 GW.
Izvješće procjenjuje da bi globalni operativni kapacitet offshore vjetroelektrana mogao doseći 277 GW do kraja 2030. godine, što predstavlja četverostruko povećanje. Kako zemlje nastoje ostvariti svoje ciljeve neto nultih emisija, energija vjetra će igrati ključnu ulogu u ovoj tranziciji.
Kina drži prvo mjesto u svijetu i po broju projekata offshore vjetroelektrana u planu, s impresivnih 227 GW. Slijedi UK s 96 GW, SAD s 94 GW, te Švedska i Brazil s 68 GW i 61 GW.
Kako se volumen novih instalacija offshore vjetroelektrana povećava, posebno u Europi, ulaganja u mrežnu infrastrukturu postaju ključna. Integracija mreže rangirana je kao jedan od najizazovnijih problema s kojima se industrija vjetra suočava u kratkoročnom (5 godina) i dugoročnom (više od 10 godina) razdoblju.
Kao rezultat toga, energetska konzultantska tvrtka Rystad projicira da će potražnja za offshore trafostanicama postati ogromno tržište, posebno u Europi. Trafostanice su ključne u industriji offshore vjetroelektrana jer skupljaju energiju proizvedenu vjetroturbinama i pomažu u prijenosu energije na kopno.
Prema Rystadu, približno 137 trafostanica bit će instalirano uz kontinentalnu Europu ovog desetljeća, zahtijevajući ukupno ulaganje od 20 milijardi dolara. Više od 120 tih objekata bit će instalirano između 2024. i 2030. godine, uz trošak od oko 18 milijardi dolara. O ovome smo već pisali, više pročitajte ovdje.
Offshore trafostanice su posebno korisne za projekte kapaciteta većeg od 200 MW i smještene više od 10 milja od obale, jer pomažu u minimiziranju gubitaka prijenosa energije.