Ruska “shadow” flota prebacuje naftu u četiri područja u Sredozemnom moru i Crnom moru kroz složenu mrežu STS transfera, prenosi The Maritime Executive. Ova flota sastoji se od starih tankera s nepoznatim ili sumnjivim osiguravateljima i pomaže Rusiji zaobići zapadne sankcije na pomorski transport.
Nakon invazije na Ukrajinu i zabrane prodaje ruske nafte iznad određene cjenovne granice, Kremlj je stvorio paralelnu flotu otpornu na sankcije koja može prebacivati milijune barela dnevno. Identificirane STS lokacije uključuju Lakoanski zaljev, Hurd’s Bank blizu Malte, područje kod Ceute i obalu Rumunjske.
Prebacivanje ruske nafte nije potpuno ilegalno ako se kupi ispod određenog praga: 60 dolara po barelu za sirovu naftu. Mjera je poduzeta kako bi se spriječio globalni porast cijena energije, istovremeno ograničavajući prihode Kremlja. Međutim, Uralska nafta i ESPO mješavina trgovale su se iznad praga od srpnja 2023., što zahtijeva pojačan nadzor.
Ruski tankeri koriste taktike obmane identifikacije, poput lažiranja i nestanka AIS-a. Zatim se nafta prebacuje na druge brodove, čime se izbjegava dokazivanje usklađenosti sa sankcijama.
Loše održavani tankeri predstavljaju opasne ekološke bombe, kao što podsjeća slučaj Pabla i Andromeda Star. Novi nadolazeće sankcije Europske unije i Sjedinjenih Država trebali bi zatvoriti neke od rupa koje koristi “shadow” flota, ali stalno praćenje ostaje nužno.