Ministarstvo obrane Republike Hrvatske s ponosom je najavilo da je prvi obalni ophodni brod iz serije od pet, pod nazivom “Omiš“, uspješno porinut i zaprimljen u redovnu službu, izvještava Brodosplit.hr.
Ministar obrane Ivan Anušić čestitao je Brodosplitu na ovom postignuću, rekavši: “Hrvatska ratna mornarica do kraja ove godine u svojoj će floti imati obalni ophodni brod namijenjen Obalnoj straži. Dovršetkom ovog projekta nastavlja se modernizacija i osnaživanje HRM-a.“
Ugovor o izmjeni i dopuni ugovora o gradnji ovih brodova potpisan je u ožujku ove godine, čime su regulirani način i rok završetka novogradnje 541. Svi planovi ostvaruju se prema predviđenom rasporedu, a rok isporuke za prvi brod je do kraja 2024. godine.
Brod, duljine 43,16 metara, opremljen je daljinski upravljanom oružnom stanicom s automatskim 30 mm topom, dvije ručno upravljive strojnice 12,7 mm i četiri prijenosna protuzrakoplovna raketna sustava. Kapacitet posade je 17 članova, a autonomija plovidbe je 10 dana. Glavni brodski motori, snage 2 x 2525 kW (2 x 3386 konjskih snaga), omogućuju mu postizanje brzine od 28 čvorova.
Isporuka obalnog ophodnog broda “Omiš” značajno je unaprijedila sposobnosti HRM-a i Obalne straže RH u smislu pomorske sigurnosti te učinkovitijeg nadzora i zaštite hrvatskih prava i interesa na moru. Pripadnici HRM-a izrazili su zadovoljstvo brodom OOB-31 “Omiš” tijekom dosadašnjih zajedničkih vježbi. S ponosom možemo reći da će brodovi u seriji imati niz dodatnih mogućnosti, usklađenih s razvojem tehnologije i praktičnih iskustava.
Novogradnja 541 ima potpunu nuklearno-biološko-kemijsku zaštitu, mogućnost hermetičkog zatvaranja te brodsku dekontaminacijsku stanicu. Također je opremljena brzom jet-brodicom krutog trupa za šest pripadnika posebnih snaga, koja se sa krmene rampe može ispustiti u vožnji matičnog broda, a postiže brzinu od preko 40 čvorova. Za smanjenje termalnog otiska, brod može prebaciti ispušni cjevovod ispod vodne linije.
Brod je opremljen dnevnim kamerama visoke rezolucije za detekciju i praćenje ciljeva, termalnom kamerom za detekciju ciljeva na velikim udaljenostima te dva specijalna dalekozora za noćno motrenje. Na palubi kormilarnice nalazi se vatrogasni top kapaciteta 1250 litara u minuti i dometa 50 metara, za gašenje požara na drugom brodu ili na obali.
Trenutno, posada broda prolazi teoretski dio obuke prema strukama i upoznavanje s brodskim karakteristikama, upravljanjem i održavanjem, koju provodi graditelj.
Nakon današnjeg porinuća broda, radovi završnog opremanja i uređenja će se nastaviti uz istovremena ispitivanja ugrađene opreme i sustava. Vrlo brzo nakon toga započet će i propisane probne vožnje te bojevo gađanje.