Prilikom prvog dolaska na Kubu, Kolumbo je vjerovao da se nalazi na tlu Azije, nazvavši otok Juana u čast španjolskog prijestolonasljednika.
Dana 28. listopada 1492., Kristofor Kolumbo pristao je na obale Kube tijekom svog prvog putovanja preko Atlantskog oceana. Ovo je bilo prvo pristajanje Europljana na tlo Kube, koje je Kolumbo isprva smatrao dijelom Azije. Kolumbo je otok nazvao Juana, po tadašnjem španjolskom prijestolonasljedniku, princu Juanu od Asturije, sinu Ferdinanda Aragonskog i Izabele Kastiljske, vladara koji su financirali Kolumbovo putovanje. Princ Juan, tada 14-godišnjak, nikada nije dočekao prijestolje jer je preminuo pet godina kasnije, piše Povijest.hr.
Kolumbovi brodovi – Santa María, Pinta i Niña – pristali su na područje današnje kubanske provincije Holguín, smješteno na sjeveroistočnom dijelu otoka. Naziv “Kuba” najvjerojatnije potječe iz jezika naroda Taíno, iako njegova točna etimologija ostaje nepoznata.
Prvi španjolski kolonisti stigli su na Kubu 1511. godine, ubrzo pokorivši domorodačko stanovništvo. Tijekom idućih stotinu godina, narod Taíno je gotovo u potpunosti nestao, ponajviše zbog teških uvjeta rada i osjetljivosti na europske bolesti. Kuba se razvila u važnu španjolsku koloniju s raznolikom ekonomijom, koja se razlikovala od plantažnih gospodarstava na većini ostalih karipskih otoka.