Na našem najvećem sajmu, Biograd Boat Showu, održao se zanimljiv panel koji je pružio pronicljiv pregled nautičke sezone 2024., s fokusom na trenutno stanje sigurnosti na Jadranu i buduće strategije za sezonu 2025. Panel je potaknuo raspravu o ključnim izazovima i okupio stručnjake i sudionike iz sektora nautike.
Na panelu su sudjelovali:
- Predstavnik Ministarstva mora, prometa i infrastrukture: Lučka kapetanija Zadar, kapetan Alen Rukavina
- Stručnjaci iz industrije i charter predstavnici: Grupacija Charter djelatnosti HGK – Paško Klisović, CROSCA Udruga skipera i članova posada jahti – Mario Barešić
- Zagovornici zaštite okoliša i stručnjaci za održivost: Green Sail – Ornela Krezić
- Domaćin panela: Adria Libar Maritime & Yacht Training Center – Katarina Barić
Panel diskusiju moderirao je Braslav Karlić, jedan od najuglednijih novinara i predstavnika hrvatskih nautičkih medija. Moderatorova stručnost u nautičkom novinarstvu doprinijela je vrlo informiranom pristupu i ključnim pitanjima usmjerenim panelistima. Uz zanimljive statistike i s obzirom na povećanje broja plovila koji plove Jadranom, zaključak panela bio je potreba za konkretnim djelovanjem za budućnost i održivost nautike. Panelisti su istaknuli nekoliko važnih područja za poboljšanje kako bi se povećali standardi nautičke sigurnosti:
Jačanje preduvjeta i programa za edukaciju skipera te izdavanje dozvola
- Tema koja se više puta ponovila bila je potreba za pooštravanjem standarda za skiperske dozvole, posebno za kategorije “B” i “C”, koje su najzastupljenije na moru, a posebno su značajne za chartere. Naglašena je važnost obavezne obuke i dodatnih mjera u ispitnom procesu, čime bi se osigurala veća razina znanja i bolje pripremljenosti za zahtjeve na moru.
Izgradnja kulture odgovornosti i svijesti na moru
- Panelisti su istaknuli da je unapređenje nautičke kulture i osjećaja zajedničke odgovornosti među skiperima ključno za očuvanje sigurnosti. Predloženo je da charter tvrtke i drugi sudionici u industriji iskoriste vlastite komunikacijske platforme kako bi podsjećali skipere i goste na sigurnosne prakse, zaštitu okoliša i specifične opasnosti u plovidbi.
Digitalna komunikacija za sigurnosna upozorenja
- S obzirom na veliki broj plovila na Jadranu, panel je prepoznao priliku u korištenju postojećih digitalnih platformi, poput navigacijskih aplikacija i alata za upravljanje flotom, kao sredstava za sigurnosna upozorenja i savjete. Ovakav pristup omogućio bi pravovremene intervencije u slučaju promjena uvjeta ili pojave novih opasnosti.
Prijedlog ključne inicijative za 2025.: Nacionalna kampanja za promicanje Hrvatske kao nautičke destinacije s naglaskom na sigurnost
Preporuke sudionika panela bile su usmjerene na kontinuirano poboljšanje sigurnosti u nautici, kroz obrazovanje ali i promociju. Za 2025. godinu predložena je primarna inicijativa za poboljšanje imidža Hrvatske kao vrhunske nautičke destinacije kroz koordiniranu nacionalnu nautičku kampanju.
Kampanju bi trebale voditi Hrvatska turistička zajednica u koordinaciji s dva ministarstva – turizma i pomorstva, u partnerstvu s charter industrijom i medijima. Cilj kampanje bio bi prenijeti snažnu, dosljednu poruku o sigurnosnim protokolima, obrazovnim standardima i razini usluge koji podupiru hrvatski nautički sektor. Kampanja bi mogla uključivati događaje na licu mjesta u popularnim marinama, regatama, uključivanje ustanova za edukaciju, skipera i turista u interaktivnu priču o sigurnosnim praksama i ekološkoj odgovornosti te usklađivanje sigurnosti sa širim hrvatskim ciljevima održivog turizma.
Pravila ponašanja na moru i korisni savjeti
Na taj bi se način Hrvatska etablirala kao vodeća nautička destinacija na Mediteranu, kombinirajući sigurnosne mjere s ljepotom i očuvanjem okoliša. Kampanja bi potaknula veće povjerenje među međunarodnim posjetiteljima i postavila standard u odnosu na druga nautička odredišta.
Organizator panela, Adria Libar, istaknuo je kako je cilj panela bio motivirati sve uključene u nautiku na doprinos sigurnosti plovidbe te kako će zaključci s panela biti vrijedan putokaz za daljnje aktivnosti i razvoj novih edukacijskih modula.